Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jak „Schody dla Życia” uczą ratować? Śląskie służby wspólnie szerzą wiedzę

  • Dodano: 2024-10-17 07:45, aktualizacja: 2024-10-17 08:00

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy osoba obok nas straci przytomność i przestanie oddychać. Natychmiastowe rozpoznanie zatrzymania krążenia i rozpoczęcie uciskania klatki piersiowej przez świadków zdarzenia oraz ewentualne użycie AED, może nawet czterokrotnie zwiększyć jej szanse na przeżycie. Wiedzą o tym śląscy policjanci, którzy przypominają algorytm udzielania pierwszej pomocy.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca – dlaczego to takie ważne?

Nagłe zatrzymanie krążenia to jedna z głównych przyczyn śmierci w Europie. Im więcej z nas będzie potrafiło udzielić pierwszej pomocy, tym więcej osób będzie miało szanse na przeżycie w sytuacji, gdy czyjeś serce przestało bić. Dlatego od 2013 roku, z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Wytyczne jasno wskazują istotną rolę świadków zdarzenia i podnoszenie poziomu świadomości społecznej w zakresie podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także zastosowania AED.

Jak Śląska Policja włącza się w propagowanie udzielania pierwszej pomocy?

Idea „schody dla życia” polega na oklejeniu naklejkami schodów (podstopnic) w głównych ciągach komunikacyjnych, które zawierają algorytm udzielania pierwszej pomocy. Każdy stopień to punkt algorytmu zgodnego z obecnie obowiązującymi Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

Mimo że „przypomnienie” algorytmu nie zastąpi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, to jednak jego częste powtarzanie pozwoli w sytuacji stresowej działać automatycznie i profesjonalnie. Poza przypomnieniem zasad, idea „schody dla życia” ma zachęcać do udzielania pierwszej pomocy.

Współpraca służb na rzecz ratowania życia

Do wspólnej realizacji projektu włączyły się śląskie instytucje:

  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Wydział Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach,
  • Bielskie Pogotowie Ratunkowe w Bielsku – Białej,
  • Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie,
  • Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu,
  • Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

Współpraca wyżej wymienionych partnerów przy realizacji projektu pozwala szerzyć wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, równocześnie ukazując współpracę śląskich służb i instytucji w celu ratowania życia i zdrowia. Razem chcemy przypomnieć wam, jak udzielić pierwszej pomocy, jednocześnie propagując ideę „schodów dla życia”.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Antonii

    Myślę, że kazdy kto będzie szedł tymi schodami cokolwiek przeczyta, więc to mądre rozwiązanie :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również