Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Kilkanaście kamienic w rejonie ulicy Matejki zmieni swoje oblicze

  • Dodano: 2023-01-12 07:00, aktualizacja: 2023-01-11 20:31

10 stycznia w Zespole Szkół "Cogito" odbyło się spotkanie urzędników z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich z mieszkańcami dzielnicy Hugo.

– Projekt rewitalizacja obszarów miejskich w Siemianowicach Śląskich, podzielony na dwa etapy, przeszedł pozytywną weryfikację, wskutek czego, w ramach rządowego programu Polski Ład będziemy mogli gruntownie wyremontować kilkanaście kamienic, które stoją przy ulicy Matejki – mówi Krzysztof Rycman, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

W chwili obecnej trwają prace inwentaryzacyjne oraz ekspertyzy techniczne tamtejszych budynków.

– Na podstawie wyników tych prac dokonamy ostatecznego wytypowania kamienic, w których będą realizowane prace remontowe – mówi Maria Dębska, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji. – Oczekujemy, iż z początkiem marca będziemy już mogli mówić o szczegółach – dodaje.

W środowym spotkaniu, które miało miejsce w Zespole Szkół „Cogito” uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców. W dyskusji poruszano kwestie dotyczące ostatecznych terminów, harmonogramu prac czy klucza, według którego będą typowane budynki.

Na pytania odpowiadał naczelnik Krzysztof Rycman, który z uwagą wsłuchiwał się w sugestie mieszkańców i starał się rozwiewać wszelkie wątpliwości.

Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono zakresowi prac, jakie zostaną wykonane. Rewitalizacja kamienic obejmie m.in.: odnowienie elewacji frontowej, termoizolację ścian i dachów lub stropów ostatniej kondygnacji, wymianę pokryć dachowych, izolację cieplną i przeciwwilgociową fundamentów, wymianę instalacji elektrycznej na klatkach schodowych, remont klatek schodowych oraz wymianę okien. Ponadto zaplanowano likwidację starych pieców i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła oraz – co bardzo ważne – budowę sanitariatów w mieszkaniach, które ich nie posiadają.

– Ze względu na duże zróżnicowanie zabudowy wielorodzinnej, szczegółowy zakres prac dla każdego z obiektów ustalony zostanie indywidualnie, w toku prac projektowych z wykonawcami wybranymi w toku postępowania przetargowego – podsumowuje naczelnik Krzysztof Rycman.

W spotkaniu udział wzięła również Magdalena Faracik, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. Razem ze Ireneuszem Banaczykiem (także z Wydziału Rozwoju) zachęcała zgromadzonych gości do wypełnienia ankiety konsultacyjnej dotyczącej rewitalizacji miasta. Dokument ten będzie narzędziem uzupełniającym, które pozwoli poznać bieżące potrzeby oraz ukierunkować właściwe działania miasta właśnie w temacie rekonstrukcji tkanki mieszkaniowej Siemianowic Śląskich.

Polski Ład – rewitalizacja obszarów miejskich w Siemianowicach Śląskich – będzie obejmował kompleksowy remont kilkudziesięciu pustostanów (w I etapie) oraz kilkunastu kamienic (w II etapie). Warto w tym miejscu wspomnieć o korzystnych dla miasta proporcjach związanych z nakładem finansowym, bowiem realizacja I etapu będzie miasto kosztowała pół miliona zł – przy dofinansowaniu z Polskiego Ładu w kwocie niemal pięciu milionów zł, zaś na remont kamienic w II etapie miasto wyda nieco ponad trzy miliony złotych – przy dofinansowaniu w kwocie niemal trzydziestu milionów złotych.

Realizacja projektu związanego z rewitalizacją kamienic przy ul. Matejki ma się zakończyć w czerwcu 2025 roku, natomiast I etap (pustostany) – będzie finiszował, według założeń inwestora, do końca 2024 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również