Obywatele Polski mogą otrzymać świadczenie rehabilitacyjne jako jedną z form wsparcia finansowego. Jest to specjalne świadczenie, które nie może być przyznawane każdemu. Jak można je otrzymać? Czy różni się czymś od zasiłku chorobowego? Przeczytaj.
Co warto wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym?
Świadczenie rehabilitacyjne jest wsparciem finansowym udzielanym osobom, które dłużej nie mogą korzystać z zasiłku chorobowego. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić podstawowy warunek – leczenie lub rehabilitacja powinny umożliwić powrót do pracy osoby ubezpieczonej. Świadczenie otrzymywać można nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Komu przysługuje zasiłek rehabilitacyjny? Na pewno nie osobom, które pobierają m.in. emeryturę, zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające albo rentę z tytułu niezdolności do pracy. Z możliwości otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego wyklucza również urlop bezpłatny, dla poratowania zdrowia lub wychowawczy.
Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?
Istnieją zasadnicze różnice między świadczeniem a zasiłkiem chorobowym. Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu, kto jest ubezpieczony z tytułu umowy o pracę. Zasiłek w wysokości 80% standardowego wynagrodzenia, przyznawany jest z uwagi na zły stan zdrowia, który musi zostać potwierdzony przez lekarza.
Niekiedy zasiłek może wynieść 100%, jednak wyłącznie w pojedynczych przypadkach: gdy doświadczymy wypadku w pracy lub w drodze do niej, zachorujemy w okresie ciąży lub poddamy się badaniom lekarskim w celu zakwalifikowania albo jeśli kwalifikujemy się do pobrania tkanek bądź narządów. Aby można było z kolei wypłacić świadczenie rehabilitacyjne, powinien minąć okres wypłaty zasiłku chorobowego. Zwykle trwa on 182 lub 270 dni, jeżeli niezdolność do pracy wynika z wypadku w drodze do pracy lub w pracy, a także związana jest z ciążą.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?
Najpierw powinien minąć okres wskazany powyżej, czyli 182 lub 270 dni otrzymywania zasiłku. Należy też złożyć odpowiednie dokumenty, takie jak wniosek o świadczenie rehabilitacyjne oznaczony symbolem ZNp-7, wywiad zawodowy i zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza. Jeśli to ZUS ma wypłacać świadczenie rehabilitacyjne, konieczne będą również inne dokumenty – zaświadczenie Z3 odpowiednie statusowi, a więc, czy jesteś odpowiednio: pracownikiem, osobą prowadzącą działalność pozarolniczą, osobą duchowną lub niezaliczającą się do żadnej grupy.
Warto dodać, że istnieją również inne świadczenia, np. dodatek dla niepełnosprawnych. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób pełnoletnich z niepełnosprawnościami, o czym więcej przeczytasz tutaj: https://aleo.com/pl/blog/dodatek-dla-niepelnosprawnych-nowe-swiadczenie-wspierajace-od-2024-roku/.
Co w przypadku, jeśli za późno złożyłeś wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Czy wówczas nie przysługuje ci wypłata? Nie martw się – termin składania wniosków jest długi. Najlepiej jednak złożyć go wraz z kompletną dokumentacją na ok. 6 tygodni przed końcem wypłaty zasiłku chorobowego. Informacje o ostatecznych terminach składania wniosków znajdziesz na Aleo.