Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Małe mieszkanie – wyzwania i możliwości

  • Dodano: 2024-06-21 13:45

Mały metraż, małe problemy? Niekoniecznie, ponieważ i aranżacje małego mieszkania w bloku mogą przynieść wiele wyzwań. Sprytne urządzenie przestrzeni bez rezygnowania z niezbędnych elementów wyposażenia? Pomysłowa aranżacja niedużego lokalu, która sprawi, że zyska on optycznie przynajmniej kilka metrów kwadratowych? Poznaj wyzwania wynikające z aranżowania niedużego mieszkania w bloku i przekonaj się, jak wiele możliwości ono stwarza.

Wyzwania wynikające z urządzenia małych wnętrz

Aranżowanie niewielkich przestrzeni to wiele wyzwań, ale także okazja do kreatywnego projektowania. Najważniejszym problemem jest ograniczona powierzchnia, co wymaga precyzyjnego planowania, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Istotne zagadnienie stanowią także przechowywanie i organizacja, ponieważ w małych wnętrzach łatwo o bałagan, a porządek jest kluczowy dla optycznego powiększenia przestrzeni. 

Tym, co liczy się w urządzaniu małych przestrzeni, to odpowiednio zaplanowane oświetlenie. Dobrze oświetlona przestrzeń sprawi, że małe mieszkanie wyda się większe. Niezbędne przy niedużym metrażu staje się również odpowiednie zaplanowanie kuchni oraz łazienki, które wymagają pewnych stałych elementów niezależnie od metrażu. Wyzwaniem staje się także zachowanie spójności w całym mieszkaniu.

Przydatne triki w aranżowaniu małych mieszkań

Aranżacje małego mieszkania w bloku okażą się łatwiejsze do zrealizowania, jeśli zapamiętasz kilka przydatnych wskazówek:

  • wykorzystaj przestrzeń od dołu do góry – szafy w zabudowie wykonuj aż do sufitu, podobnie jak meble w kuchni. W ten sposób zyskasz przestrzeń do przechowywania, a górne szafki możesz przeznaczyć na rzadziej używane przedmioty,
  • używaj rozwiązań 2w1 – to może być na przykład garderoba z biurem czy salon z aneksem kuchennym. Dzięki temu połączysz funkcje i oszczędzisz metraż,
  • stawiaj na meble na wymiar – meble na wymiar pozwolą Ci wykorzystać każdy centymetr przestrzeni w odpowiedni sposób,
  • sięgaj po rozwiązania wielofunkcyjne – czyli np. szafę z chowanym blatem czy regał zamiast ściany działowej.

Kolory do małego mieszkania

Mając do dyspozycji nieduże mieszkanie w bloku, musisz sprytnie planować rozkład kolorystyczny. Barwy mają ogromne znaczenie w optycznym powiększaniu lub zmniejszaniu wnętrza. Dobrym rozwiązaniem okaże się postawienie na jasne odcienie. To niekoniecznie ponadczasowa biel, ale i szarość, beż czy błękit. Jasne kolory powinny odgrywać pierwsze skrzypce w małym mieszkaniu. Jeśli marzą Ci się mocne akcenty kolorystyczne, to ogranicz je do detali. Gustując w zdecydowanych odcieniach, możesz np. wybrać fotel w kolorze butelkowej zieleni czy tekstylia w odcieniu fuksji. Pamiętaj, że jasne kolory powinny królować także na ścianach i podłogach. W ten sposób powiększysz optycznie przestrzeń. Istotną kwestią jest również unikanie ciężkich, przytłaczających mebli w ciemnych barwach. Dotyczy to zarówno mebli w zabudowie, jak i wolnostojących. Ciężkie meble zdominują przestrzeń i sprawią, że wyda się mniejsza. Pamiętaj również, że w kolorach tkwi moc korygowania przestrzeni – dlatego malując krótsze ściany leżące naprzeciwko siebie na ciemniejsze odcienie, skorygujesz wąski pokój. 

Urządzanie małych mieszkań to nie tylko wyzwanie, ale i możliwość zaaranżowania ciekawej przestrzeni mimo przeciwności. Nieoceniona okaże się pomoc fachowców, którzy łącząc doświadczenie projektowe z realizacją wnętrz, są w stanie zaproponować sprytne rozwiązania dla małych mieszkań w bloku. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.