Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Microcar - czym jest i kto może go prowadzić? Sprawdź czy się kwalifikujesz

  • Dodano: 2022-11-10 06:00, aktualizacja: 2022-11-09 21:07

Na polskich drogach coraz więcej microcarów - pojazdów, które niewiele odbiegają od wizerunku typowego samochodu osobowego.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, posiadanie dowodu osobistego nie wystarczy, by móc się nimi poruszać po ulicach. I choć ustawa o kierujących pojazdami jasno określa, że prawo jazdy kategorii B nie jest w tym wypadku wymagane, należy wyjaśnić kilka wątpliwości.

19 stycznia 2013 roku weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła ustawę Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się kategoria praw jazdy AM.  Uprawnia ona do kierowania:

  • motorowerem – pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h,
  • czterokołowcem lekkim (quadem i microcarem), którego parametry precyzuje europejska kategoria L6e: masa własna do 350 kg, napęd silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 (może być też elektryczny o mocy do 4 kW (5,4 KM), rozwijający prędkość maksymalną do 45 km/h.

Na mocy ustawy (art. 133 ust. 3), osoby, które w chwili wejścia jej w życie (19.01.2013 r.), miały ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania tylko motorowerem, bez żadnych dodatkowych dokumentów stwierdzających do tego prawo.

Przepis nie dotyczy czterokołowców (w tym i microcarów). Z przytoczonego przepisu wynika, że w przypadku pojazdów mikro i quadów, czyli tzw. czterokołowców lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kg i nie rozwijają one prędkości większej niż 45 km/h, wymagane jest jednak prawo jazdy kategorii AM.

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki:

  •  mieć ukończone 14 lat (zgoda rodziców),
  • uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM,
  • odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych,
  • zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.

Nie ma możliwości, aby osoby pełnoletnie mogły kierować pojazdami czterokołowymi lekkimi, jeśli nie mają żadnego prawa jazdy i nie posiadały karty motorowerowej przed 19 stycznia 2013 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również