Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zmieni się nie do poznania!

  • Dodano: 2023-05-22 06:45, aktualizacja: 2023-05-22 06:51

Nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenia, docieplone ściany, nowa elewacja, kawiarnia oraz udogodnienia dla osób o szczególnych potrzebach – między innymi takich zmian możemy spodziewać się po metamorfozie jaką niebawem przejdzie budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej, przy Al. Sportowców 3.

W czwartek 18 maja 2023 roku została podpisana umowa na realizację inwestycji pn. „Termomodernizacja i przebudowa budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Alei Sportowców 3 w Siemianowicach Śląskich”. Wykonawcą zadania będzie Firma Budowlana Sikora – Maciej Sikora z Nowego Targu.

Cieszymy się, że długo oczekiwany remont naszej biblioteki wreszcie stanie się faktem. Prace modernizacyjne rozpoczną się już wkrótce i mają na celu poprawę zarówno wyglądu jak i funkcjonalności naszej instytucji – informuje Bogumiła Śliż, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej.

Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 6.637.404, 53 zł i zostanie dofinansowany kwotą 1.575.000 zł pozyskaną z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.

Zakres przyszłych prac remontowych

Prace modernizacyjne obejmą m. in.: przebudowę przestrzeni użytkowej budynku, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicy do gruntu, wymianę drzwi i okien zewnętrznych, podłóg, stolarki wewnętrznej. Ponadto zaplanowano wymianę instalacji c.o. wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej wraz z wymianą oświetlenia, instalacji teletechnicznych, wykonanie wentylacji mechanicznej oraz roboty związane z zagospodarowaniem terenu. By zapewnić dogodny dostęp do budynku osobom o szczególnych potrzebach zostanie zamontowana winda i podjazd dla wózków.

Biblioteka zyska także nowe wyposażenie i sprzęt służący wszystkim użytkownikom. Wiele osób ucieszy fakt, że do biblioteki wróci kawiarnia, która będzie połączona z czytelnią i tarasem – mówi Grzegorz Mól z Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Będziemy regularnie informować o postępach prac na naszej stronie internetowej oraz na profilach mediów społecznościowych – dodaje.

Termin zakończenia prac budowlanych przewidziano w październiku 2024 roku, po czym biblioteka zostanie ponownie otwarta dla użytkowników.

W trakcie remontu biblioteka będzie zamknięta dla użytkowników, ale pracownicy nadal będą udostępniać zasoby biblioteczne i realizować wypożyczenia za pośrednictwem tymczasowej siedziby, która zostanie uruchomiona 22 maja br. przy ulicy Śląskiej 14.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również