Powszechność nowoczesnych technologii coraz częściej pozwala na przebywanie poza biurem w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Reguły tego typu zatrudnienia określa precyzyjnie Ustawa z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Kto może wykonywać swoje obowiązki z ten sposób i na czym one dokładnie polegają?
Praca zdalna – na czym polega?
Praca zdalna, nazywana w Kodeksie pracy telepracą, jest zajęciem wykonywanym regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystywaniem środków komunikacji elektronicznej. Polega ona na realizacji określonych przez pracodawcę zadań o różnym poziomie zaawansowania. W Polsce wiąże się zazwyczaj z zatrudnieniem osób pracujących jako freelancerzy w oparciu o umowy cywilno-prawne, jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło.
Czy każdy może wykonywać pracę zdalną?
Choć wątpliwości i obawy budzi często wykonywanie obowiązków zawodowych bez stałego, bezpośredniego nadzoru przełożonego, okazuje się, że nie zawsze obecność pracownika w biurze wiąże się z pełną wydajnością i wykorzystaniem tego czasu. System pracy zdalnej często okazuje się dużo bardziej efektywny niż praca wykonywana w stałych godzinach w biurze. Osoby decydujące się na ten rodzaj zatrudnienia muszą wykazać się takimi uwarunkowaniami psychicznymi, które umożliwiają im samodzielną organizację pracy, determinację i skrupulatność działania. Nie mając nad sobą bowiem bezpośredniego nadzoru pracodawcy, muszą osobiście dyscyplinować się i motywować do wykonania zadań. Bywa to barierą dla pracowników gorzej zorganizowanych czy potrzebujących codziennej stymulacji w postaci wyjścia do biura i kontaktów interpersonalnych.
Na oferty pracy wykonywanej w ten sposób mogą najczęściej liczyć osoby takie, jak informatycy, programiści, specjaliści z zakresu baz danych i multimediów, twórcy stron www, graficy czy specjaliści od reklamy internetowej. Sporo atrakcyjnych propozycji zatrudnienia w ramach telepracy dostępnych m.in. na portalu Pracuj.pl znajdą również tłumacze, copywriterze, resaercherzy, specjaliści zajmujący się pozyskiwaniem danych czy pisarze.