Myślisz, że zdrowe odżywianie jest drogie, wymaga wielu poświęceń, czasu i wiedzy na temat dietetyki? Jeszcze do niedawna tak było, ale dziś mamy do wyboru sporo ciekawych rozwiązań, które sprawiają, że z łatwością można rozpocząć zdrowe odżywianie z dnia na dzień bez przygotowań i wysokich budżetów. Zapraszamy do naszego poradnika, z którym dowiesz się, jak zacząć się zdrowo odżywiać już teraz, a nie od stycznia.
Dekalog zdrowego odżywiania – 8 zasad, jak zacząć zdrowe odżywianie
Sezonowe warzywa podstawą Twojego obiadu
Inspiracją do wymyślania tego, co zjesz na obiad, powinna być pora roku i ulubione warzywa. Marchew, dynie, ziemniaki, cukinię, brokuły, szpinak, pomidory i inne sezonowe warzywa niech staną się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli dotąd nie lubiliście się za bardzo, to po prostu zmień sposób ich przyrządzania. Zamiast tradycyjnych zup, przygotuj sycące kremy warzywne. Jeśli masz ochotę na fast foody, to przyrządź znacznie zdrowszą faszerowaną cukiernię czy paprykę z ciągnącą się mozzarellą i mięsem w sosie pomidorowym. Pamiętaj, aby tworzenie menu zacząć właśnie od wybrania ulubionych warzyw.
Pij więcej wody!
Woda to życie, dlatego dopilnuj, aby każdego dnia pić przynajmniej 6 szklanek niegazowanej wody mineralnej. Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie swojego organizmu i wbrew pozorom woda to świetny początek. Zrezygnuj z gazowanych napojów czy słodzonych soków.
Jedz regularnie
Ustal godziny, kiedy będziesz spożywać posiłki i pilnuj, aby każdego dnia dostarczać organizmowi wartości odżywczych w regularnych odstępach czasowych. Regularne jedzenie nie jest łatwe, jeśli nie masz czasu na przygotowanie zbilansowanych posiłków. Może Ci w tym pomóc np. Catering Dietetyczny w Warszawie od ZdrowyCatering.pl, oferujący dietę pudełkową, którą otrzymujesz prosto do domu. Dzięki temu, że otrzymasz 3-5 pudełek z posiłkami na cały dzień, to regularne jedzenie może stać się znacznie łatwiejsze.
Jedz mniej mięsa
Białko jest potrzebne w naszej diecie, ale dziś znacznie więcej korzyści dla Twojego zdrowia zyskasz, gdy zdecydujesz się na białko pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego. Ograniczenie spożycia mięsa – szczególnie czerwonego i tłustego – przyczynia się do zmniejszenia tzw. złego cholesterolu, czyli LDL, ale też sprawia, że będziesz mniej narażony na zjadanie mięsa pełnego antybiotyków i hormonów.
Znajdź nowe i zdrowe przekąski
Od czego zacząć zdrowe odżywianie? Oczywiście od wyeliminowania lub chociaż mocnego ograniczenia zjadania chipsów, batoników czy cukierków. Zamiast tego znajdź nowe przekąski, które będą pyszne, ale też znacznie zdrowsze. Świetnym wyborem będą owoce suszone, orzechy czy pestki np. dyni, ale rozumiemy, że nie są one tak zachęcające, jak chipsy. Dlatego warto zacząć stopniowo np. od robienia domowych chipsów, frytek z batatów czy też przyrządzania warzywnych muffin. W razie potrzeby można wybrać Catering Dietetyczny od ZdrowyCatering.pl dostępny w Łodzi, który oferuje 5 posiłków, w tym deser, abyś nie musiał tracić czasu na przygotowanie i jedzenie niezdrowych przekąsek.
Ogranicz spożycie cukru
Nie bez powodu cukier jest nazywany białą śmiercią. Spożywanie nadmiernej ilości cukru powoduje nie tylko przyrost masy ciała, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko wysokiego poziomu ciśnienia we krwi, rozwoju zaburzeń lipidowych, a nawet prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Dlatego zmiana dotychczasowej diety na zdrowszą w dużym stopniu powinna dotyczyć właśnie ograniczenia spożycia cukru. Zacznij od wybrania produktów spożywczych, które w swoim składzie nie mają syropu z agawy, syropu glukozowo-fruktozowego czy też cukru inwertowanego. Te składniki są często dodawane do ketchupów, wędlin i gotowych sosów, ale na sklepowych półkach bez problemu znajdziesz też tzw. produkty zero, w których nie ma cukru lub też stosowane są zdrowsze zamienniki typu ksylitol i erytrytol.
Wybieraj węglowodany złożone
Węglowodany dzielą się na proste i złożone. Te proste znajdziesz w białej mące, dosładzanych wyrobach mlecznych, wysokoprzetworzonych artykułach spożywczych, a także w owocach. Nie rezygnuj z owoców, ale ogranicz spożycie innych produktów bogatych w węglowodany proste.
W codziennej diecie nie może za to zabraknąć węglowodanów złożonych, które zwiększają uczucie sytości i są bogate w błonnik, który pobudza jelita, a tym samym zapobiega rozwojowi niektórych chorób. Dobrym źródłem węglowodanów złożonych są pełnoziarniste pieczywo i makarony, a także komosa ryżowa, brązowy ryż oraz kasze np. gryczana, jaglana, pęczak i bulgur.
Zrezygnuj lub ogranicz wysokoprzetworzone produkty
Im bardziej przetworzone produkty, tym są one mniej zdrowe, dlatego warto z nich zrezygnować lub ograniczyć ich ilość. Zadbaj o to, żeby fast foody, cukierki, ciasteczka itp. to były jedynie rekreacyjne produkty, które nie będą stanowiły podstawy Twojej diety. Dzięki temu szybko dostrzeżesz poprawę w funkcjonowaniu mikroflory jelitowej, lepszej odporności, utracie masy ciała czy też poprawie stanu cery.