Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Odpady wielkogabarytowe – co do nich zaliczamy?

  • Dodano: 2019-08-19 12:15

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej, obowiązkiem każdego z mieszkańców jest selektywna zbiórka różnego rodzaju frakcji odpadów komunalnych. Przez ten czas zdecydowana większość z nas opanowała już zasady segregowania śmieci, dlatego to zadanie nie sprawia nam już większych trudności. Jednak „problem” (czasami niestety wynikający z lenistwa), często pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z odpadami wielkogabarytowymi. W ramach tej frakcji zbiera się głównie elementy wyposażenia domowego, które ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się do standardowego pojemnika. Tego typu odpady są odbierane w zabudowie wielorodzinnej z częstotliwością raz na dwa tygodnie, natomiast w domkach jednorodzinnych dwa razy w roku zgodnie z obowiązującym harmonogramem: tutaj.

Nie wszystko jednak zalicza się do tej frakcji odpadów

Są takie przedmioty, które nie zostaną wywiezione przez firmę obsługująca miasto. Takim przykładem są najczęściej odpady remontowo-budowlane takie jak: gruz, muszle sedesowe, okna, kafelki, czyli wszystko, co pozostaje po remoncie. Tego typu odpady z pewnością nie zostaną zabrane przez firmę, ponieważ to obowiązkiem mieszkańca (właściciela odpadów) jest dostarczyć je w ramach obowiązującego limitu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub zamówić specjalną usługę podstawienia kontenera lub worka (typu big-bag) w firmie specjalistycznej. Inna forma pozbywania się odpadów jest nie zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Do frakcji odpadów wielkogabarytowych najczęściej zalicza się:

  • łóżka, wersalki, sofy, stoły, krzesła, biurka, regały, fotele, materace, dywany, meble ogrodowe, zabawki dużych rozmiarów, płyty meblowe, duży sprzęt sportowy, rowery.

Ze względu na odrębny sposób zagospodarowania do odpadów komunalnych wielkogabarytowych nie zalicza się:

  • oprócz wcześniej wspomnianych odpadów remontowo-budowlanych, także zużytego sprzętu elektrycznego - elektronicznego np. lodówki, pralki, telewizory, monitory, odkurzacze itp., zużytych baterii i akumulatorów, zużytych opon, odpadów niebezpiecznych – takich jak farby, lakiery, chemikalia – a także opakowania po tych produktach.

Pamiętajmy, że odpady komunalne zbierane w sposób selektywny, które nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości można bezpłatnie dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego przy ul. Wyzwolenia 18E w Siemianowicach Śląskich (Michałkowice). Tam bez dokonania jakichkolwiek opłat śmieci zostaną przyjęte, a ich właściciel pozbędzie się w poprawny sposób zalegających i zbędnych rzeczy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.