W czwartek, 3 października, w godz. 9.00–13.00 w Siemianowickim Centrum Kultury na Bytkowie przy ul. Niepodległości 45 odbyły się Targi Edukacji i Doradztwa Zawodowego. Targi zostały zorganizowane z myślą o ósmoklasistach z siemianowickich szkół podstawowych, którzy już w tym roku szkolnym będą musieli zdecydować, gdzie będą kontynuować swoją edukację.
Prezydent miasta życzy ósmoklasistom świadomych wyborów
Obok samych ósmoklasistów – adresatów oferty targowej i ich nauczycieli oraz wychowawców na targi przybyła II Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Beata Gałecka, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich Hanna Becker oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.
Pani Prezydent Beata Gałecka otwierając targi życzyła ósmoklasistom, by jak najlepiej poznali oferty edukacyjne siemianowickich szkół średnich i spośród nich wybrali tą, która ułatwiłaby im podjęcie decyzji o dalszej ścieżce edukacyjnej. Zachęcała także, by swoją dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej kontynuowali właśnie w naszym mieście.
Różnorodna oferta siemianowickich szkół średnich
- 1 Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego
- 2 Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Meritum”
- Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Sportowych
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
- Zespół Szkół „Cogito”
Warsztaty, pokazy i praktyczne umiejętności
Ósmoklasiści ze wszystkich siemianowickich podstawówek bardzo poważnie potraktowali zaproszenie na targi i licznie przybyli do SCK na Bytkowie. Tak licznie, że trzeba to było zrobić w trzech turach, ponieważ sala widowiskowa nie byłaby w stanie pomieścić ich wszystkich na raz.
Na Targach Edukacji i Doradztwa Zawodowego w Centrum Kultury na Bytkowie ósmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych, inspirujących zajęciach, które nie tylko poszerzyły ich wiedzę, ale także dostarczyły praktycznych umiejętności.
Oprócz degustacji różnych pyszności uczestnicy targów mogli uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy, gdzie nauczyli się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Pod okiem doświadczonych instruktorów ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową oraz dowiedzieli się, jak prawidłowo używać defibrylatora. Te umiejętności mogą okazać się bezcenne w codziennym życiu.
Kolejną atrakcją była możliwość skorzystania z usług profesjonalnego fryzjera i zobaczyć, jak wygląda praca w salonie fryzjerskim, a w konsekwencji lepiej zrozumieć, jak wygląda branża beauty od kuchni i jakie umiejętności są potrzebne, aby odnieść w niej sukces.
Dla tych, którzy interesują się makijażem, przygotowano specjalne stanowisko, gdzie pod okiem ekspertów mogli nauczyć się podstawowych technik makijażu. Profesjonalni wizażyści pokazali, jak wykonać efektowny makijaż, a także zdradzili kilka trików, które mogą przydać się na co dzień.
Oprócz tego, na targach można było dowiedzieć się mnóstwa innych rzeczy, takich jak możliwości dalszej edukacji, różne ścieżki kariery oraz jakie umiejętności są cenione na rynku pracy. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami szkół średnich, techników i zawodówek, co pomogło im lepiej zrozumieć, jakie mają opcje po ukończeniu szkoły podstawowej.
Była także okazja do aktywnej rozrywki, bo ósmoklasiści zostali przez swoich starszych kolegów zaproszeni do wspólnego tańca. W repertuarze były macarena i belgijka.
W czasie targów Powiatowy Urząd Pracy zorganizował warsztaty pod nazwą „Świat zawodów”, prowadzonych przez doradców zawodowych PUP. Ich celem była pomoc ósmoklasistom w wyborze szkoły i ścieżki edukacyjnej. Jest to dla nich bardzo ważne, stoją bowiem przed kluczowymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości. Jednym z najważniejszych elementów tych warsztatów była analiza zainteresowań i predyspozycji zawodowych uczniów, aby określić, jakie kierunki edukacyjne będą dla nich najbardziej odpowiednie.
Dobrze zainwestowany czas na wybór ścieżki edukacyjnej
Targi Edukacji i Doradztwa Zawodowego były nie tylko źródłem wiedzy, ale także inspiracją do dalszego rozwoju i odkrywania swoich pasji. Dzięki różnorodnym warsztatom i spotkaniom z ekspertami, ósmoklasiści mogli lepiej przygotować się do wyboru swojej przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.