W 2025 roku przypada 80. rocznica jednej z najbardziej tragicznych kart historii Górnego Śląska – Tragedii Górnośląskiej. W ramach obchodów tej rocznicy, Muzeum w Siemianowicach Śląskich przygotowało wyjątkową lekcję muzealną „O pewnym ślusarzu z Siemianowic. Losy mieszkańców Górnego Śląska po II wojnie światowej. Tragedia Górnośląska”
Wydarzenie ma na celu przypomnienie brutalnych wydarzeń z 1945 roku, kiedy to w wyniku działań armii sowieckiej, w tym masowych deportacji i internowań, życie straciło prawie 50 tysięcy mieszkańców Górnego Śląska.
Edukacja o tragedii sprzed 80 lat
Lekcja muzealna dostępna będzie od 13 stycznia do 14 lutego 2025 roku. Będzie to niepowtarzalna okazja, by przybliżyć młodszym pokoleniom tragiczne losy mieszkańców regionu. Zajęcia są dostępne za darmo, a zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 537-369-409.
Więcej informacji o lekcji
Edukacyjna pamięć o przeszłości
Ofiarami operacji prowadzonej przez NKWD i Kontrwywiad Wojskowy Armii Czerwonej „Smiersz” było prawie 50 tysięcy mężczyzn i w konsekwencji ich rodzin, pozbawionych przez kilka lat (lub na zawsze) opieki jedynego na ogół żywiciela. Ponad 25% deportowanych już nie wróciło, a ci, którzy przeżyli, wracali od połowy 1945 r. do przełomu lat 1949/1950. Jako ostatni obozy pracy opuszczali ci, którzy mimo fatalnych warunków życia zachowali względnie dobre zdrowie i mogli pracować. (źródło: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/180879,Migawka-archiwalna-Tragedia-Gornoslaska.html)