Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Policja ostrzega seniorów przed oszustami internetowymi

  • Dodano: 2024-06-19 21:30

Wzajemny dialog nawiązał się wczoraj pomiędzy uczestnikami a prelegentami debaty społecznej pod nazwą "Bezpieczeństwo seniorów w życiu codziennym i w cyberprzestrzeni". Odbyła się ona w Szkole Podstawowej nr 6, a jej organizatorem była Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich. Prelegenci przygotowali wiele obszarów tematycznych, których cel był wspólny: podniesienie świadomości o zagrożeniach i poznanie narzędzi służących do poprawy bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo seniorów w sieci

Organizatorem debaty była Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich, a jej tematem przewodnim było bezpieczeństwo seniorów w życiu codziennym i w cyberprzestrzeni. Gości przywitał szef siemianowickich strożów prawa insp. Waldemar Wierzycki, który przybliżył strukturę i scharakteryzował służbę swoich policjantów. Następnie oficer prasowy nadkom. Tatiana Lukoszek omówiła metody oszustw popełnianych za pomocą internetu. Policjantka zwróciła szczególną uwagę na nieudostępnianie danych wrażliwych takich jak PESEL, loginy, hasła czy numery kart bankomatowych. Uczestnicy debaty przyznali, że osobiście mieli do czynienia z różnymi próbami oszukania ich czy wyłudzenia danych.

Z kolei profilaktyk mł. asp. Arkadiusz Lasyk zapoznał z narzędziami, dzięki którymi można mieć wpływ na bezpieczeństwo oraz nawiązać szybko kontakt z dzielnicowym czy znaleźć najbliższą jednostkę Policji. Omówił funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Już podczas spotkania wielu jej uczestników zainstalowało na telefonach komórkowych aplikację Moja Komenda.

Kolejny prelegent, którym był socjolog dr Michał Gluzek zaprezentował, jakie formy może przybrać przemoc stosowana wobec osób starszych. Zachęcił do korzystania z oferowanych przez rożne podmioty rodzajów pomocy i zdecydowanie obalał mit, że to co dzieje się w czterech ścianach, powinno tam właśnie zostać. Po jego wykładzie głos zabrał kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. Mariusz Farat. Mundurowy przedstawił siemianowickich dzielnicowych oraz przybliżył czym dokładnie się zajmują.

Dzielnicowy zawsze na miejscu

Podczas debaty uczestnicy zawnioskowali, aby spółdzielnie mieszkaniowe na tablicach informacyjnych umieściły wizerunek danego dzielnicowego z numerem kontaktowym do niego. Mundurowi poczynią odpowiednie starania i nawiążą współpracę w tym zakresie z zarządcami. Na koniec uczestnicy debaty wypełnili rozdane ankiety oraz otrzymali ulotki profilaktyczne.

Policja ostrzega seniorów przed oszustami internetowymi

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Siemianowice Śląskie / fot. KMP Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również