28 maja 2025 roku w Akademii Humanitas odbył się finał 7. edycji konkursu „Potyczki Prawne”. Rywalizacja szkół ponadpodstawowych z trzech województw: śląskiego, pomorskiego i opolskiego trwała od lutego i zakończyła się emocjonującym finałem w Sosnowcu.
Konkurs z roku na rok przyciąga coraz więcej szkół
„Potyczki Prawne” organizowane są od 2019 roku i z każdą kolejną edycją cieszą się coraz większym zainteresowaniem uczniów i placówek. Pomysłodawcą i głównym koordynatorem jest Michał Szwestka, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Organizacją konkursu zajmuje się właśnie ta szkoła, przy wsparciu Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministra Sprawiedliwości.
Mowy obrończe, kazusy i prawnicze jury
W tegorocznym finale udział wzięły trzy szkoły – najlepsze reprezentacje swoich województw:
-
Technikum nr 3 w CKZiU Dąbrowa Górnicza,
-
II LO im. Adama Mickiewicza w Gdyni,
-
II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.
Uczniowie wygłaszali mowy obrończe do przygotowanych wcześniej kazusów z zakresu prawa karnego. Tematy dotyczyły m.in. ucieczki z konwoju, płatności fałszywym banknotem i użycia skradzionej karty. Poziom był wyrównany, a jury miało trudne zadanie. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Gdyni w składzie: Ewa Furmańska, Paulina Jaszczuk i Marcel Podgórny.
Skład jury i obecni goście
W skład jury weszli prawnicy z tytułami naukowymi, m.in.:
-
dr hab. Maciej Borski (Akademia Humanitas),
-
dr Katarzyna Płonka-Bielenin (Akademia Górnośląska),
-
dr Arkadiusz Szajna (Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy).
Finał swoją obecnością uświetnili m.in. Adam Koczyk – członek Trybunału Stanu, Elżbieta Modrzewska – wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty, Beata Gałecka – zastępczyni prezydenta Siemianowic Śląskich i Aneta Rempalska – koordynatorka ds. edukacji prawnej w Sądzie Okręgowym w Opolu.
Nagrody, które wspierają przyszłość
Finaliści otrzymali Złote Indeksy i Promesy Rektorów uprawniające do bezpłatnych studiów na wybranych uczelniach. Fundatorami byli: Akademia Humanitas, Akademia Górnośląska, WSAiB w Gdyni i WSZOP w Katowicach. Do tego rozdano nagrody rzeczowe od m.in. Wolters Kluwer, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i firmy MMJ.
Współpraca między szkołami, uczelniami i prawnikami
Partnerami konkursu są uczelnie wyższe, sądy i kancelarie prawnicze. Współorganizatorzy reprezentują województwa pomorskie, opolskie i śląskie. Konkurs wspierają też lokalne instytucje oświatowe i środowiska prawnicze.
Reprezentacja Siemianowic w półfinale
Drużyna I LO z Siemianowic Śląskich dotarła do półfinału, wcześniej pokonując zespoły z Żor i Rybnika. W bezpośredniej walce o finał uległa zespołowi z Dąbrowy Górniczej.
Edukacja prawna i umiejętności na całe życie
„Potyczki Prawne” to nie tylko konkurs, ale cenna lekcja argumentacji, prawa, wystąpień publicznych i pracy z aktami prawnymi. Uczestnicy uczą się rzetelności, samodzielności i działania w duchu fair play. To również wspólna satysfakcja organizatorów, partnerów i samych uczniów.