Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Przed wyborami na Prezydenta RP

  • Dodano: 2015-02-11 08:30, aktualizacja: 2015-02-11 08:33
W związku z upływem pierwszej kadencji prezydenta Bronisława Komorowskiego marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosił swoją decyzję o terminie wyborów na ten najwyższy urząd w Rzeczypospolitej Polskiej. Głowę Państwa będziemy wybierać 10 maja br.
 
W Siemianowicach Śląskich, podobnie jak w wielu innych polskich gminach, ruszają więc już przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. W tym tygodniu prezydent miasta powoła zespół wyborczy, którego zadaniem będzie organizacja oraz przeprowadzenie wyborów na terenie miasta. Zwyczajowo w jego składzie znajdują się pracownicy Wydziału Organizacji i Obsługi Rady Miasta, Referatu Spraw Obywatelskich oraz Referatu Administracji Bezpieczeństwa Informacji.
 
Danutę Kucharską, naczelnika Wydziału Organizacji i Obsługi Rady Miasta pytamy o to, z jakich powinności będzie musiał wywiązać się ów zespół.
 
- Przede wszystkim musimy przygotować lokale wyborcze we wszystkich 40 obwodach. Trzeba dopilnować, aby były w nich urny, godła, sukna – jednym słowem wszystko, co jest wymagane. Do dnia 17 kwietnia w naszym biurze będziemy przyjmować zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Mogą tego dokonać jedynie pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych. Szkolenie obwodowych komisji wyborczych – to kolejny obowiązek zespołu. Zakres szkolenia obejmie zarówno przeprowadzanie wyborów, jak i ustalanie wyników głosowania i sporządzanie protokołów. W przedwyborczą sobotę zadaniem zespołu jest dostarczenie kart do głosowania, spisów wyborców i obwieszczeń do wszystkich obwodów, a w dzień wyborów nieustający dyżur od rozpoczęcia głosowania, do jego zakończenia, czyli przyjęcia protokołów, ustalenia wyników wyborów i przekazania ich do wojewódzkiej komisji wyborczej.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.