Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Przygotowywana wystawa o Tragedii Wołyńskiej w siemianowickim Muzeum Miejskim

  • Dodano: 2022-07-22 07:00, aktualizacja: 2022-07-21 21:04

11 lipca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa, którego sprawcami byli nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Wystawa ku pamięci

79 lat temu, w 99 polskich miejscowościach, głównie należących do powiatów włodzimierskiego i horochowskiego, rozpoczęła się systemowa eksterminacja Polaków. W niewyobrażalnie okrutny sposób mordowano mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej kwalifikuje te wydarzenia jako ludobójstwo.
Zbrodni tej dokonano na Polakach w 1865 miejscowościach województwa wołyńskiego.

Pragnąc upamiętnić tę tragedię, która stała się udziałem tysięcy polskich rodzin na Wołyniu, Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich przygotowuje wystawę dotyczącą tego wydarzenia.

– Muzeum jest takim miejscem, które – absolutnie nie nawołując do nienawiści czy agresji – pozwala pamiętać o naszej historii – mówił Rafał Piech, Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie.

Ci, którzy znają siemianowickie muzeum miejskie wiedzą, że wśród wystaw stałych o różnorodnej tematyce, mogą się również pojawić symboliczne dwie ściany, na których zostaną umieszczone relacje, świadectwa, dokumenty osób, które były świadkami tamtych wydarzeń.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również