Nowelizacja ustawy o odpadach, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku, pozwoliła Ministerstwu Klimatu i Środowiska ogłosić nabór wniosków na usuwanie szczególnie niebezpiecznych składowisk odpadów. W skali kraju zakwalifikowano wnioski z dziewięciu lokalizacji, z czego cztery dotyczą województwa śląskiego.
Największe środki trafią do Siemianowic Śląskich
Wojewoda śląski Marek Wójcik podczas konferencji prasowej w siemianowickim ratuszu poinformował, że najwięcej środków otrzymały właśnie Siemianowice Śląskie. Na likwidację nielegalnego składowiska przy ul. Wyzwolenia przewidziano blisko 150 milionów złotych, wypłacanych w trzech transzach po około 50 milionów rocznie do 2027 roku.
Prezydent apeluje o zmianę przepisów
Prezydent Siemianowic Śląskich, Rafał Piech, wyraził zadowolenie z uzyskanego wsparcia i poinformował, że jeszcze w tym roku planowane jest usunięcie części odpadów. Zaapelował także do rządu o pilną zmianę przepisów, które obecnie nakładają na samorządy obowiązek usuwania odpadów z terenów prywatnych. Według niego odpowiedzialność powinni ponosić właściciele terenów lub organizatorzy nielegalnego procederu.
Rozpoczęcie przygotowań do sprzątania składowiska
Dziś oficjalnie podpisano umowę na finansowanie działań, co umożliwia rozpoczęcie procedury przetargowej na wybór firmy specjalistycznej odpowiedzialnej za sprzątanie składowiska. Szacuje się, że na terenie przy ul. Wyzwolenia pozostało około 13 tysięcy ton odpadów.
Monitoring i bezpieczeństwo terenu
Paweł Zawidlak, naczelnik wydziału gospodarki odpadami, zapewnił, że teren składowiska jest stale monitorowany przy współpracy z policją i strażą miejską, także z wykorzystaniem drona.
Kolejne śląskie gminy z dofinansowaniem
Oprócz Siemianowic Śląskich, środki na usunięcie nielegalnych składowisk otrzymały także trzy inne gminy z województwa śląskiego: Sosnowiec, Szczekociny oraz Mykanów.