Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Siemianowicki Bank Danych o Mieście doceniony przez specjalistów

  • Dodano: 2023-03-21 06:30, aktualizacja: 2023-03-20 21:02

Bank Danych o Mieście, zainaugurowany w naszym mieście w listopadzie 2022 roku, znalazł uznanie u specjalistów zajmujących się zagadnieniem danych miejskich i sposobami ich wykorzystania przez samorządy.

Na portalu Integratora Danych Miejskich (IDM) ukazał się obszerny tekst informujący o funkcjonującym w Siemianowicach Śląskich Banku Danych o Mieście. Autorzy tekstu opisują najpierw bank danych, podając np., jakie rodzaje danych są w nim zawarte, w jakich formatach i w jaki sposób są one prezentowane i jak często aktualizowane, przedstawiają historię jego powstawania, a przede wszystkim wyjaśniają, dlaczego Bank Danych o Mieście powstał oraz jaki jest jego cel, korzyści i możliwości rozwoju i lepszego funkcjonowania miasta.

Cenny i wart docenienia jest fakt, że inicjatywy podejmowane w Siemianowicach Śląskich znajdują uznanie także na szerszej, ogólnopolskiej, arenie, zwłaszcza jeśli wyrażają je specjaliści w danej dziedzinie. Doceńmy to zatem i w ten sposób odłóżmy do lamusa powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Bank Danych o Mieście w Siemianowicach Śląskich

Czym jest IDM?

Integrator Danych Miejskich (IDM) jest pierwszym w Polsce programem badawczo-doradczym poświęconym danym miejskim i ich wykorzystaniu w samorządach. Idea IDM zrodziła się w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, który tworząc ekspertyzy i opracowania borykał się z problemem niskiej jakości danych pozyskanych od samorządów. Prowadzone w tym instytucie badania oraz współpraca z samorządami pozwoliły stwierdzić, że jest to problem powszechny i występujący w różnej skali, w każdym mieście w Polsce. Niepoprawnie prowadzone zasoby danych oraz brak ich integracji, silosowość urzędów, niewystarczające kompetencje cyfrowe, a nierzadko także brak chęci zmian czy odpowiedniego wsparcia z zewnątrz powodują, że trudno jest dobrze zarządzać miastem. Dlatego celem działania IDM jest pomoc samorządom w przezwyciężeniu wszystkich tych przeszkód. Program IDM skierowany jest przede wszystkim do miast małych i średnich, których potencjał ludzki jest mniejszy niż w największych aglomeracjach, a środki finansowe niewystarczające, aby budować własne narzędzia informatyczne i procedury zarządzania i analizy danych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również