7 maja seniorzy z Siemianowic Śląskich udali się na wycieczkę do Częstochowy. Głównym punktem programu była Jasna Góra – miejsce o szczególnym znaczeniu duchowym i historycznym. Tematem przewodnim było „Jasna Góra – historyczne spojrzenie na dzieje klasztoru jako bastionu w walce o zachowanie wolności i narodowej tożsamości”.
Zwiedzanie wystaw historycznych i patriotycznych
Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wystawy poruszające ważne wątki z dziejów Polski. Wśród nich znalazły się ekspozycje:
- „Narodowy zryw ‘Solidarności’ w wotach pielgrzymów jasnogórskich”,
- „Ojczyzno ma – Polskie drogi do wolności”,
- pamiątki po ofiarach katastrofy smoleńskiej.
Eksponaty obejmowały okres od XVII wieku do czasów współczesnych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły przedmioty związane z obroną klasztoru w czasie potopu szwedzkiego, w tym kule armatnie, husarska zbroja czy miecz darowany przez Stefana Batorego. Uwagę przyciągały także pamiątki po królu Janie III Sobieskim i zdobyczne tkaniny z wypraw wojennych.
Wspomnienie o Solidarności i katastrofie smoleńskiej
Część ekspozycji dotyczyła powojennej historii Polski. Wśród najważniejszych eksponatów znalazł się charakterystyczny długopis z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, którym Lech Wałęsa podpisywał porozumienia sierpniowe w 1980 roku. Głębokie poruszenie wywołały również zniszczone mundury i przedmioty osobiste ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. generała Andrzeja Błasika i księdza pułkownika Jana Osińskiego.
Skarbiec Jasnogórski – świadectwo wieków
Wielkie wrażenie zrobiło także zwiedzanie Skarbca Jasnogórskiego, gdzie zgromadzone są najcenniejsze dary składane przez królów i wodzów. Szczególną uwagę zwróciła monstrancja z 1542 roku, ofiarowana przez króla Zygmunta I Starego. Zgodnie z przekazem, z tą właśnie monstrancją Ojciec Kordecki obchodził wały klasztoru podczas oblężenia przez wojska szwedzkie, by modlitwą dodawać otuchy obrońcom.
Chwile zadumy i modlitwy
Nie zabrakło również czasu na osobiste refleksje i duchowe przeżycia. Seniorzy, którzy tego pragnęli, mogli pomodlić się przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Choć Kaplica Cudownego Obrazu jest niewielka i niemal zawsze pełna pielgrzymów, obok niej znajduje się większa świątynia – barokowa Bazylika, która także była częścią zwiedzania.