Wiadomości z Siemianowic Śląskich

W samo południe zabrzmiał hejnał z wieży ratuszowej. 90-lecie Siemianowic

  • Dodano: 2022-06-24 08:15, aktualizacja: 2022-06-24 08:28

Siemianowice Śląskie obchodzą w tym roku swoje 90-lecie. Nikt chyba nie ma wątpliwości, a nie powinien takich mieć, że miasto nasze ma wyjątkowy charakter.

Hejnał (sygnał) Siemianowic Śląskich

Z powodu tego szacownego jubileuszu powstała koncepcja ogłoszenia konkursu na hejnał (sygnał) Siemianowic Śląskich. Na przestrzeni lat miasto doczekało się kilku utworów traktujących właśnie o nim. Wspomnieć tu z pewnością należy o piosence naszej nieżyjącej już wspaniałej gawędziarki Ruty Kubac o znamiennym tytule „Siemianowice – fajne miasto jest”. Z okazji 70-lecia nadania praw miejskich powstała płyta i piosenka „Siemianowice mają serce” wykonywana przez największe gwiazdy estrady związane z tym miastem. Kolejna „siemianowicka” piosenka to „Preludium siemianowickie” – piosenka podarowana mieszkańcom Siemianowic przez Józefa Skrzeka, Honorowego Obywatela Miasta. Wreszcie rok 2022 przyniósł piosenkę chóru Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Czy godocie, czy mówicie”. Natomiast miasto w całej swej historii nie miało hejnału, który mógłby rozbrzmiewać z wieży ratuszowej. Nie miało, ale już ma. Ogłoszony został konkurs na skomponowanie hejnału (sygnału) Miasta Siemianowice Śląskie. W regulaminowym czasie wpłynęło 89 propozycji. Jury w składzie: Iwona Talatycka-Seman, Marek Urbańczyk, oraz Bohdan Lizoń, miało nie lada orzech do zgryzienia, lecz uporali się z tym, a ich werdykt był jednomyślny. Zwycięzcą okazał się Adam Szewczyk z utworem „Wolność”.

I właśnie wczoraj, dokładnie w 90. rocznicę nadania Siemianowicom Śląskim praw miejskich, dokładnie w samo południe, "Wolność” zabrzmiała po raz pierwszy. Uroczystość zainaugurował chór „La, Le, Le” Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie – Rafał Piech oraz przedstawiciel Jury – Marek Urbańczyk. Po wysłuchaniu hymnu mogliśmy poznać już oficjalnie nazwisko zwycięzcy. W jego imieniu w uroczystości uczestniczyła Magda Anioł-Szewczyk, której główną nagrodę w wysokości 5.000 zł wraz z Prezydentem Miasta wręczył fundator nagrody Prezes Zarządu ZTE Sp. z o.o. - Jacek Panasiuk. A później wspólnym zdjęciom na tle Ratusza i wywiadom nie było końca.

Jeżeli ktoś nie zdążył na samą uroczystość, będzie miał jeszcze niejednokrotnie okazję usłyszenia nagrodzonego utworu, gdyż od wczoraj codziennie, w samo południe, będzie rozbrzmiewał z ratuszowej wieży.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również