Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Wygodne ogrzewanie

  • Dodano: 2019-03-21 12:45

Czym kierować się planując system ogrzewania w domu jednorodzinnym? Kalkulacje powinny sprowadzać się nie tylko do ceny urządzenia, ale również wysokości zużywanego paliwa. Jedną z nowoczesnych opcji jest zakup pieca kondensacyjnego. Najczęściej decydują się na niego inwestorzy, którzy planują ogrzewanie podłogowe przynajmniej w części pomieszczeń.

Droższa inwestycja

Piec kondensacyjny kosztuje więcej od pieca konwencjonalnego. To argument, po którym kończy się dyskusja wśród niejednego inwestora, marzącego o własnym domu. Jednak zanim zupełnie zarzucimy pomysł o takim zakupie, warto poznać zalety tego rozwiązania. Piec kondensacyjny gazowy działa na gaz. W wyniku jego spalania powstaje para wodna. Kotły kondensacyjne odzyskują ciepło ze skroplonej pary wodnej,przez co zmniejsza się zużycie paliwa. Tak powstałe ciepło nagrzewa pomieszczenie zamiast ulatniać się kominem jak w rozwiązaniach tradycyjnych. Stawiając na piec kondensacyjny nie ma konieczności martwienia się o dostawy paliwa. Gaz ziemny jest dostarczany niezależnie od nas. Nie trzeba organizować dodatkowego miejsca na składowanie opału, jak w przypadku węgla czy drewna. Użytkownik domu nie musi się również martwić obsługą pieca poza regulowaniem temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach.

Troska o środowisko

Gaz jest doskonałym paliwem do urządzeń z modulowaną mocą. Proces mieszania go z powietrzem można przez cały czas kontrolować. W piecach kondensacyjnych mimo wysokiego poziomu uzyskania energii emituje się niewielką ilość substancji szkodliwych dla otoczenia. Modulacja mocy sprawia, że uzyskujemy taki poziom grzania, na jakim nam zależy. Nie istnieje więc problem przegrzanych pomieszczeń ze względu na użycie zbyt dużej ilości opału przy jednorazowym ładowaniu go do pieca. Stosując piec kondensacyjny gazowy zwłaszcza w miejscu dużego zagęszczenia domów, nie przyczyniamy się do tworzenia smogu, który jest jednym z najbardziej palących problemów w sezonie grzewczym.

Komin a piec kondensacyjny

Ze względu na niską temperaturę spalin z pieców kondensacyjnych, w kominie nie tworzy się naturalny ciąg. Z tego powodu w kotłach kondensacyjnych montuje się zamkniętą komorę spalania i wentylator, który zasysa powietrze do spalania oraz wypycha spaliny. Przy piecach o niższej mocy (do 21 kW) taki przewód do odprowadzania spalin można wystawić na zewnątrz przez ścianę. Urządzenie z wyższą mocą wymaga już wyprowadzenia na dach. Ze względu na skropliny, trafiające również do przewodu spalinowego, musi on być wykonany z wyjątkowo solidnego materiału, odpornego na silne kwasy. Stąd kominy muszą być wzmocnione wkładem ze stali kwasoodpornej. Bywają przewody z tworzywa sztucznego, również wytrzymałe. Jednak dla nich największym wyzwaniem jest wysoka temperatura.

Piec kondensacyjny to urządzenie uniwersalne, pasujące do grzejników oraz ogrzewania podłogowego. W naszym klimacie jest to inwestycja wyjątkowo trafiona, nie ma obawy przed niedogrzaniem pomieszczeń. Całość instalacji jest projektowana w ten sposób, aby zapewnić w domu około +20°C nawet podczas dwudziesto stopniowych mrozów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.