Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Z Korfantym na Ty. 150. rocznica urodzin w Siemianowicach Śląskich

  • Dodano: 2023-04-25 06:30, aktualizacja: 2023-04-24 21:28

20 kwietnia obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego – wybitnego polityka, myśliciela społecznego, publicysty, dyktatora III powstania śląskiego, wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa, a także siemianowiczanina.

Chcąc uczcić tę wybitną postać, razem z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich przygotowano kilka ciekawych inicjatyw związanych z sylwetką patrona roku 2023.

Zorganizowano cykl szkoleń w szkołach podstawowych, mających na celu przygotowanie młodych ludzi do udziału w debacie oksfordzkiej. Uczestnicy szkoleń nauczyli się słuchania i analizowania informacji, krytycznego i analitycznego myślenia, formułowania i obrony swojego zdania oraz argumentowania. Była to także doskonała okazja do nauki wystąpień publicznych i pracy zespołowej, którą mogli podziwiać podczas debaty finałowej w II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, która odbyła się w dniu urodzin Wojciecha Korfantego. Podsumowaniem debaty było wystąpienie doktora Michała Spurgiasza z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

W czasie trwania obchodów rocznicowych zwiedzano również wystawę mieszczącą się w holu Biblioteki, pt. „Powstania śląskie 1919-1920-1921” przygotowaną przy współpracy Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego z Instytutem De Republica. Prezentuje ona 24 plansze poświęcone historii powstań śląskich, na których znalazły się najważniejsze wydarzenia, miejsca i postaci mające bezpośredni wpływ na przebieg powstań. Niezwykle ważne miejsce zajmuje tam także Wojciech Korfanty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z Korfantym na Ty. 150. rocznica urodzin w Siemianowicach Śląskich / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również