Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Zespół Pieśni i Tańca Siemianowice w Rumunii

  • Dodano: 2022-07-14 07:00, aktualizacja: 2022-07-13 23:49

W dniach 6-11 lipca Zespół Pieśni i Tańca Siemianowice uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Inimilor (Festiwal Serc) w Timisoarze, na zachodzie Rumunii. Podczas wydarzenia artyści spędzili pełne atrakcji i absorbujące fizycznie i mentalnie pięć dni.

W pierwszym dniu festiwalu członkowie zespołu mieli przyjemność uczestniczyć w barwnym korowodzie trasą malowniczych, secesyjnych kamienic Timisoary. Szlak korowodu wiódł przez główne ulice miasta. Śpiew, muzyka i barwne stroje grupy przyciągały uwagę mijanej publiczności – pośród nich znaleźli się również Polacy, którzy ochoczo zagadywali naszych artystów.

Delegacja naszych tancerzy wzięła udział w złożeniu kwiatów pod pomnikiem ofiar, które zginęły z rąk Securitate 17 grudnia 1989 - to właśnie w tym wielonarodowym mieście rozpoczęła się rewolucja w Rumunii, w wyniku której obalono komunistyczny reżim Nicolae Ceaușescu.

Wszystkie koncerty związane z imprezą miały miejsce w parku różanym, w ogromnym amfiteatrze, który każdego wieczoru zamieniał się we wrzący wielokulturowy tygiel. Oprócz jedynych przedstawicieli Polski - siemianowickich artystów, na scenie pojawiały się grupy z: Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Gruzji, Meksyku, Peru, Serbii, Włoch oraz lokalne grupy z Rumunii. Codzienne, ponad czterogodzinne koncerty w parku były nie lada gratką dla każdego miłośnika folkloru oraz ludzi zainteresowanych kulturą. Zawsze licznie zgromadzona publiczność hucznie nagradzała występujących artystów brawami.

Zespół prezentował na scenie codziennie inną suitę i inne tradycyjne stroje. Timisoarska widownia mogła zobaczyć tańce regionu śląska: suitę pszczyńską, suitę rozbarską jak i suitę tańców górali Beskidu Śląskiego; polskie tańce narodowe: Krakowiaka oraz suitę szlachecką – Poloneza z Mazurem. Silne i gromkie oklaski po występach siemianowiczan potwierdzały zachwyt i uznanie dla grupy.

Nie mogło zabraknąć innych atrakcji

Zespół miał okazję zwiedzić okolicę, wziąć udział w rejsie po rzece Begum, która dla lokalnych mieszkańców jest środkiem transportu publicznego. Odbywały się także warsztaty taneczne organizowane pomiędzy uczestniczącymi grupami, gdzie artyści mogli poznać kulturę, muzykę i tańce innych krajów, jak i nauczyć ich w zamian rodzimych, polskich i śląskich podstawowych kroków.

Tancerze, śpiewacy i muzycy zmęczeni, ale z uśmiechami na ustach, bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie wrócili do domu!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również