Wiadomości z Siemianowic Śląskich

ZUS: Ferie z bonem turystycznym

  • Dodano: 2022-02-15 06:30, aktualizacja: 2022-02-14 18:59

Rozpoczęły się ferie zimowe w województwie śląskim. Rodzice wciąż mogą korzystać z bonów turystycznych, by zapłacić za zimowy wypoczynek dziecka.

W województwie śląskim do zrealizowania zostało jeszcze 252 tysiące bonów. To liczba zarówno tych aktywnych bonów, ale jeszcze całkowicie niewykorzystanych, jak i nieaktywnych. 

– Bon turystyczny to elektroniczne świadczenie, którym rodzice mogą płacić za wypoczynek dzieci, usługi hotelarskie i imprezy turystyczne realizowane na terenie Polski. Wysokość bonu na jedno dziecko to 500 zł, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością ta kwota jest dwa razy wyższa – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. 

W województwie śląskim przyznano ponad 486 tys. bonów, w stu procentach wykorzystano już 234 tys. bonów. Wśród pozostałych bonów ponad 100 tys. nie zostało jeszcze aktywowanych, co oznacza, że rodzice nie pobrali ich na swoim profilu PUE. Kwota nieaktywnych bonów to prawie 69 mln zł. 

- Aktywacja bonów jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko taki bon ma u siebie na profilu PUE, wystarczy wejść na swój profil w zakładkę bon turystyczny, a następnie go aktywować. Po aktywacji można już płacić za wypoczynek czy usługę hotelową bonem, można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty – wyjaśnia rzeczniczka. 

Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Do tej pory rodzice w województwie śląskim aktywowali 386 tys. bonów, czyli 79 proc. Wśród tych aktywnych wykorzystano już 60 proc. 

Do pobrania i aktywowania pozostało jeszcze 20 proc. ze wszystkich 486 tys. przyznanych bonów. 
Mieszkańcy województwa śląskiego za wypoczynek bonami zapłacili już 251 mln zł. 

W województwie śląskim liczba podmiotów turystycznych wynosi  1,9 tys., z czego w ponad 1,6 tys. podmiotach turystycznych można płacić bonami turystycznymi. Do tej pory kwota z bonów, którą rodzice zostawili w naszym województwie przekroczyła 105 mln zł. Największe kwoty z płatności bonami pozostały u podmiotów turystycznych w województwie małopolskim ( 443 mln zł) i pomorskim( 385 mln zł), najmniej w lubuskim (15 mln zł) i w opolskim (17 mln zł).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również