Czym w ogóle są roztocza?
Roztocza kurzu domowego to drobne (0,2-0,4 mm długości), prawie niewidocznie gołym okiem pajęczaki, które powszechnie występują we wszystkich gospodarstwach domowych. Te mikroskopijne organizmy w normalnych warunkach nie są groźne dla człowieka i odżywiają się złuszczonym ludzkim naskórkiem, dlatego też najczęściej można je znaleźć w sypialni. W największych ilościach roztocza bytują więc w pościeli, materacach, łóżkach, kocach, zasłonach czy dywanach, czyli wszędzie tam, gdzie mają odpowiednie warunku do rozwoju (ciepło i wilgoć) oraz pod dostatkiem pożywienia.
Skąd się bierze alergia na roztocza?
Alergia na kurz spowodowana jest nieadekwatną reakcją organizmu na czynnik, zwany antygenem, który w normalnych warunkach nie jest szkodliwy dla ustroju. Zasadniczą rolę w patomechanizmie powstawania reakcji alergicznej odgrywa układ immunologiczny. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z serwisu http://alergiko.pl/.
Bezpośrednim czynnikiem wywołującym alergię na kurz u ludzi nie są same roztocza lecz białka obecne w ich odchodach. W okresie jesienno-zimowym alergia na kurz i roztocza nasila się. Jest to następstwem mniejszej wilgotności powietrza w tym okresie, a także użytkowaniem centralnego ogrzewania i/lub klimatyzacji, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania wyschniętych odchodów roztoczy wraz z unoszonym i ogrzewanym powietrzem.
Alergia na roztocza objawy
Alergia na roztocza kurzu domowego w największym stopniu dotyczy dróg oddechowych. Osoby z alergią na kurz w pierwszej kolejności doświadczają alergicznego nieżytu nosa. Nieżyt ten przebiega z objawami zatkanego nosa. Często towarzyszą mu również kichanie, uczucie swędzenia w nosie, obrzęk śluzówki oraz cieknący, wodnisty katar. Nieleczona i pogłębiająca się alergia może z czasem doprowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zapalenie oskrzeli lub astma.
Kolejnym objawem alergii na roztocza jest alergiczne zapalenie spojówek, które przebiega ze swędzeniem, przekrwieniem oraz nadmiernym łzawienie oczu. Alergia na kurz i roztocza może także objawiać się w postaci schorzeń dermatologicznych. Najczęściej mamy do czynienia z wypryskiem skórnym – pokrzywką, której towarzyszy uporczywy świąd.
Alergia na roztocza kurzu domowego zaliczana jest do grupy najczęściej występujących rodzajów uczulenia. Jej objawy bywają uciążliwe, jednakże stosując właściwe leczenie oraz profilaktykę, mającą na celu ograniczenie kontaktu z uczulającym antygenem z powodzeniem można prowadzić normalne życie.