Uzyskanie wykształcenia kierunkowego w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii to szansa na zdobycie pewnego zatrudnienia. Stabilna praca daje poczucie bezpieczeństwa i stwarza warunki do samorozwoju. To perspektywiczna, wciąż rozwijająca się branża, w której brakuje specjalistów. Co zrobić, by zostać technikiem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej? Sprawdź, dlaczego warto podążać tą ścieżką kariery zawodowej i w jaki sposób znaleźć zatrudnienie w OZE.
Zyskaj pewny zawód
Polacy doświadczeni kryzysem gospodarczym, wysoką inflacją i zwolnieniami w czasie pandemii, poszukują stabilnego zatrudnienia. Jedną z branż, która stwarza możliwość podjęcia pewnej pracy, jest sektor odnawialnych źródeł energii. Wystarczy wejść na jeden z popularnych serwisów z ogłoszeniami, by przekonać się, jak wiele ofert dotyczy stanowisk pracy z tej dziedziny. Do 2050 roku zatrudnienie w OZE na świecie w sektorze fotowoltaiki i energetyki wiatrowej ma wzrosnąć aż pięciokrotnie. Większość firm planuje rozwój i szuka pracowników.
Zapotrzebowanie na pracowników OZE
Zostając technikiem OZE - https://www.viessmann.edu.pl/dla-kandydatow/technik-oze-informacje/, można podjąć pracę w budownictwie, firmach energetycznych i konsultingowych, a także zajmujących się wykonywaniem instalacji grzewczych i klimatyzacji, jak i instytucjach związanych z ochroną środowiska czy biurach projektowych. Osoby z tym wykształceniem pracują jako monterzy i serwisanci instalacji, ale również w sprzedaży, doradztwie energetycznym, a także na stanowiskach związanych ze sprawowaniem nadzoru technicznego. Na techników czeka praca w większych lub mniejszych przedsiębiorstwach w kraju, jak i za granicą. Mogą również zarabiać na własny rachunek, zakładając działalność gospodarczą.
Zarobki w branży OZE
Zarobki w OZE są zróżnicowane ze względu na wykonywaną pracę, rodzaj zatrudnienia, doświadczenie, czy lokalizację firmy. Ta gałąź gospodarki dynamicznie się rozwija, a niedobór specjalistów sprawia, że pracodawcy rywalizują ze sobą o wyspecjalizowany personel, oferując atrakcyjne warunki płacowe. Pracownicy tego sektora oprócz pensji zasadniczej mogą otrzymywać prowizje i premie uznaniowe, a także benefity pozapłacowe jak prywatną opiekę medyczną czy karty sportowe. Podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie doświadczenia wiąże się ze wzrostem zarobków. Osoby przedsiębiorcze mogą się rozwijać w tej branży, zakładając własne firmy. Praca jest perspektywiczna, otwiera wiele możliwości. Według danych dostępnych w serwisie Wynagrodzenia.pl, pracując jako monter urządzeń i systemów energetyki odnawialnej średnio można otrzymać 5880 zł brutto, 25% osób na tym stanowisku zarabia więcej niż 9320 zł brutto.
Wygodna forma kształcenia
Żeby zostać technikiem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i móc przebierać w atrakcyjnych ofertach pracy lub założyć własną firmę w tej branży, należy ukończyć kurs - https://www.viessmann.edu.pl/dla-kandydatow/co-daje-ukonczenie-szkoly/. Część teoretyczna odbywa się przez Internet, co jest wygodne dla słuchaczy, pozwala zaoszczędzić czas i dostosować sposób pobierania wiedzy do własnych możliwości. Kursanci mogą uczestniczyć w wykładach online lub odtwarzać je o dowolnej porze.
Nauka w Szkole Partnerskiej Viessmann to również doskonałe przygotowanie praktyczne, które oswaja z czynnościami zawodowymi i pozwala na natychmiastowe podjęcie zatrudnienia po ukończeniu kształcenia. Zajęcia odbywają się na najnowszych urządzeniach i systemach. Można rozszerzyć swoje kwalifikacje i dodatkowo uzyskać tytuł Certyfikowanego Instalatora OZE dla wszystkich Odnawialnych Źródeł Energii.