Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Czym jest leczenie kanałowe i kiedy należy je wykonać?

  • Dodano: 2024-07-08 14:45, aktualizacja: 2024-07-09 18:51

Leczenie kanałowe, zwane także endodontycznym, to zabieg dentystyczny stosowany w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zęba. Polega ono na usunięciu chorych tkanek z wnętrza zęba, a następnie wypełnieniu powstałej przestrzeni odpowiednim materiałem. Postęp w stomatologii sprawia, że leczenie kanałowe jest znacznie bardziej skuteczne i komfortowe dla pacjenta. Dawniej wiązało się z bólem i nieprzyjemnymi doświadczeniami, ale obecnie nowoczesne techniki i znieczulenie zapewniają bezbolesne i precyzyjne zabiegi, osiągając skuteczność na poziomie 95%.

Budowa zęba a leczenie kanałowe

Każdy ząb składa się z widocznej części – korony oraz ukrytej w kości – korzenia. Korona zęba ma trzy warstwy: szkliwo, zębinę i miazgę, która jest bogato unaczynioną i unerwioną tkanką łączną. Miazga odpowiada za odżywianie zęba oraz jego obronę przed infekcjami. Kiedy miazga zostaje zainfekowana, najczęściej przez bakterie próchnicowe, objawia się to dotkliwym bólem. Wówczas konieczne leczenie kanałowe w Łodzi.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Najczęstszym sygnałem do rozpoczęcia leczenia kanałowego jest intensywny ból zęba, który utrzymuje się przez kilka dni i może zaburzać sen. Jednak nie tylko ból wskazuje na konieczność tego zabiegu. Leczenie kanałowe jest również wymagane w przypadkach:

  • martwicy miazgi,

  • próchnicy wtórnej wokół leczonych zębów,

  • urazów zębów z odsłonięciem miazgi,

  • mikrourazów spowodowanych bodźcami mechanicznymi,

  • narażenia zęba na ekstremalne bodźce termiczne, radioaktywne czy świetlne,

  • niewłaściwie przeprowadzonego leczenia kanałowego,

  • zmian okołowierzchołkowych wykrytych na zdjęciach rentgenowskich.

Przebieg leczenia kanałowego

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, stomatolog dokładnie diagnozuje problem za pomocą wywiadu, badania wewnątrzustnego oraz diagnostyki radiologicznej. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają na ocenę stanu wnętrza zęba oraz kanałów korzeniowych.

Po ustaleniu planu leczenia, następuje otwarcie zęba, usunięcie próchnicy, w celu uzyskania dostępu do kanałów. Kanały są dokładnie oczyszczane, osuszane, a następnie wypełniane gutaperką. Ten termoplastyczny materiał ma zapobiec ponownemu zakażeniu. Ząb z wypełnionymi kanałami, odbudowuje się za pomocą tradycyjnego wypełnieniem. Leczenie odbywa się w znieczuleniu, co minimalizuje ból i dyskomfort pacjenta.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe, ze względu na skomplikowaną anatomię zębów, należy do najbardziej wymagających zabiegów w stomatologii. Obecnie wiele klinik stomatologicznych oferuje leczenie pod mikroskopem, znacznie zwiększając precyzję i skuteczność leczenia. Mikroskop pozwala na wielokrotne powiększenie obrazu, co umożliwia dokładniejsze opracowanie i oczyszczenie kanałów. Dzięki precyzyjnej pracy pod mikroskopem możliwe jest minimalizowanie ryzyka powikłań, takich jak perforacje kanałów czy niewystarczające oczyszczenie kanałów, co mogłoby prowadzić do ponownej infekcji. Chociaż mikroskop sam w sobie nie wpływa bezpośrednio na odczucia pacjenta podczas zabiegu, precyzyjne i szybkie opracowanie kanałów skraca czas trwania wizyty oraz zminimalizuje potrzebę dodatkowych sesji. To oznacza mniej stresu i dyskomfortu dla pacjenta.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.