Mech irlandzki (in. Mech morski) to czerwona alga popularna wśród entuzjastów zdrowia ze względu na rzekome korzyści zdrowotne, w tym utratę wagi. Poznaj zalety i wady tego mchu morskiego i dowiedz się, czy może pomóc w procesie odchudzania.
Mech irlandzki – co to takiego
To czerwony wodorost rosnący powszechnie na północnoatlantyckich wybrzeżach Ameryki i Europy, głównie w Kanadzie, Irlandii i Islandii. Jest pozyskiwany ze względu na wysoką zawartość karagenu - a konkretnie lambda-karagenu. Jest to polisacharyd szeroko stosowany jako zagęstnik i stabilizator w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Jest on również bogaty w minerały, takie jak: jod, wapń, magnez i żelazo. Są one niezbędne dla wielu funkcji organizmu, w tym dla pracy tarczycy, zdrowia kości, budowy mięśni i transportu tlenu. Dużo ciekawych informacji znajdziesz na meridiasprzedam.plom.pl
Ponadto, mech morski jest bardzo niskokaloryczny. Porcja 2 łyżek stołowych (10 gramów) zawiera tylko 5 kalorii i 1 gram węglowodanów.
Jak mech może pomóc Ci schudnąć
Mech morski ma kilka właściwości, które mogą wspomagać utratę wagi. Badania wskazują, że może on pomóc: regulować apetyt, wpływać na metabolizm tłuszczów, modulować przyjazne bakterie w jelitach oraz zwiększać uczucie sytości.
Karagen jest jednym z głównych związków bioaktywnych mchu morskiego. Ze względu na zdolność żelowania i fakt, że organizm nie jest w stanie go strawić, działa on w przewodzie pokarmowym jak rozpuszczalny błonnik. Rozpuszczalny błonnik absorbuje wodę i tworzy substancję przypominającą żel. Spowalnia to trawienie, zwiększając tempo, w jakim pokarm przemieszcza się w przewodzie pokarmowym, i opóźniając opróżnianie żołądka z treści. Dzięki temu dłużej czujesz się najedzony, co może pomóc Ci jeść mniej.
Może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej
Niektóre badania nad czerwonymi wodorostami sugerują, że karagen może potencjalnie zapobiegać przybieraniu na wadze. Badania wskazują, że może on pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej poprzez: obniżenie wchłaniania tłuszczu z diety, zmniejszenie tworzenia komórek tłuszczowych, zwiększanie rozpadu zmagazynowanego tłuszczu, promowanie efektu "spalania tłuszczu" przez brązową tkankę tłuszczową.
Może mieć działanie prebiotyczne
Prebiotyki to grupy włókien, które działają jak pokarm dla przyjaznych bakterii w jelitach - czyli mikrobioty jelitowej. Najnowsze badania sugerują, że skład mikrobioty jelitowej może wpływać na ryzyko otyłości. Mechanizm polega na tym, że określone rodzaje bakterii w jelitach mogą wpływać na wagę poprzez regulację wydatkowania i magazynowania energii.