Wiadomości z Siemianowic Śląskich

​​​​​​​Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

  • Dodano: 2019-06-08 11:45, aktualizacja: 2019-06-12 11:57

W obecnych czasach stronę internetową powinien posiadać każdy, kto poważnie myśli o jakiejkolwiek działalności wymagającej kontaktu z odbiorcami usługi. W końcu nierzadko słyszy się, że jeśli czegoś nie ma w Internecie, to po prostu tego nie ma.

Koszt utworzenia strony internetowej jest zależny od wielu czynników. Największy wpływ na generowaną cenę ma - rzecz jasna - osoba podejmująca się wykonania strony internetowej.

Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących kompleksowe stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Stronę internetową można obecnie wykonać także samodzielnie (np. korzystając z kreatorów stron www). Czy to jednak słuszne rozwiązanie? Od czego rzeczywiście zależy koszt utworzenia strony internetowej? Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na podjęcie konkretnych działań?

Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) znajdą Państwo w poniższym artykule.

Kreatory stron internetowych: za darmo i bez zobowiązań

Czym są kreatory stron internetowych?

O kreatorach stron internetowych słyszy się ostatnio coraz więcej. Dzięki nim w krótkim czasie samodzielnie można wykonać własną stronę internetową. Współczesne kreatory stron internetowych rzeczywiście oferują wiele możliwości. Co więcej, tworzenie stron internetowych z wykorzystaniem kreatora nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania.

Kreatory stron internetowych zachęcają bogactwem przydatnych funkcji oraz ceną (zwykle są darmowe). Kluczowe jednak może okazać się pytanie: czy rzeczywiście istnieje coś za darmo?

Dlaczego kreatory stron to nie najlepsze rozwiązanie?

Witryny tworzone przy użyciu kreatorów stron internetowych zwykle wyglądają mniej profesjonalnie, a dodatkowo przepełnione są reklamami. Bez dwóch zdań zapomnieć można także o odpowiedniej optymalizacji strony, co - współcześnie - stanowi podstawę pozycjonowania i w znaczący sposób wpływa na częstotliwość odwiedzin na stronie.

Dla kogo są przeznaczone kreatory stron internetowych?

Na początek? Czemu nie. Za darmo i bez zobowiązań. Najprostsze rozwiązanie dla osoby, która pragnie znaleźć swoją przestrzeń w sieci. Przestrzeń nieco ograniczoną, ale w zupełności wystarczającą np. dla osoby prowadzącej blog. W przypadku poważniejszych inwestycji kreator stron internetowych to jednak zdecydowanie nie jest najlepsze rozwiązanie.

Profesjonalne wykonanie strony internetowej

Co jest najważniejsze?

Jakość kodu, optymalizacja treści i bezpieczeństwo. To kluczowe elementy, na które powinno zwracać się uwagę. Niestety są one trudne do wychwycenia na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z programowaniem.

Niska cena kosztem jakości

Stosowanie odpowiednich praktyk w programowaniu wymaga doświadczenia. Najtańsze oferty (ok. 200-500 zł) to najczęściej oferty laików, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w branży. Niska cena zwykle kusi. Rzecz jasna: nie ma nic za darmo. Niższa cena to niższa jakość. Nie ma się tu co oszukiwać.

Ile kosztuje profesjonalne wykonanie strony internetowej?

Aby oszacować koszt stworzenia strony internetowej, warto zastanowić się nad celem jej utworzenia: czy ma być to jedynie wizytówka firmy, zawierająca podstawowe dane na temat oferowanych usług, czy rozbudowana platforma ze sklepem internetowym.

W pierwszym przypadku nie warto inwestować w zaawansowane projekty. Większość funkcji, i tak, pozostanie niewykorzystana.

Ceny ok. 2000 zł to wciąż niewiele. Strona internetowa wykonana w takim budżecie może prezentować się całkiem przyzwoicie, jednak najczęściej brakuje jej dostosowania do algorytmów wyszukiwarek, przez co trudniej będzie jej dotrzeć do potencjalnego klienta.

Koszt rośnie z każdą dodatkową dobraną funkcjonalnością. Kwota 5000 zł to cena dość dobra. Najczęściej posiada już podstawowe możliwości optymalizacji i wystarczające (dla większości) funkcje. Dobra, aczkolwiek wciąż niewielka. 

To dopiero w granicach 8000-10000 zł możemy liczyć na strony w pełni zoptymalizowane, dostosowane do wyświetlania na wszystkich urządzeniach. A i to dopiero początek. Koszt ten może rosnąć w zależności od stopnia zaawansowania strony oraz doświadczenia wykonawców.

Komu zlecić przygotowanie strony internetowej?

Zlecając stworzenie strony internetowej wyspecjalizowanej agencji, z pewnością zapłaci się więcej, niż w przypadku zamówienia strony internetowej u freelancera. W najlepszych firmach zajmujących się tworzeniem stron internetowych nad jednym projektem pracuje zwykle kilku wykwalifikowanych pracowników, co bezpośrednio przekłada się na jakość produktu.

Wykonanie strony internetowej przez freelancera nie jest wcale rozwiązaniem najgorszym. Koszt będzie niższy, a jeśli wybierze się odpowiednią osobę, która posiada szeroką wiedzę z wielu dziedzin (niezbędną do powstania skutecznej strony internetowej), efekt końcowy może być równie zadowalający.

Co robić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedni na pytanie o to, ile kosztuje wykonanie strony internetowej. Cena uzależniona jest od wielu różnych czynników, dlatego najlepiej - na początek - zastanowić się nad przeznaczeniem strony internetowej. Dalej trzeba podjąć decyzję na temat wyboru wykonawcy. Tu kluczowym może okazać się pytanie, co jest ważniejsze: cena czy jakość.

Koszty stworzenia strony internetowej to od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Można też wybrać opcję darmową: skorzystanie z kreatora stron internetowych. Choć to rozwiązanie jest dobre tylko dla początkujących. 

Marian - https://mediaclick.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.