Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jak dostosować łazienki dla osób niepełnosprawnych?

  • Dodano: 2022-01-31 10:00, aktualizacja: 2022-02-01 10:54

Wraz z wiekiem możliwości ruchowe stają się coraz mniejsze. Ponadto niepełnosprawność to nieszczęście, które może spotkać również osoby młode. W przypadku ograniczenia ruchomości problematyczne stają się najprostsze czynności, takie jak na przykład skorzystanie z łazienki. Aby rozwiązać ten podstawowy problem, konieczne jest przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czym są łazienki dla osób niepełnosprawnych?

Przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych to po prostu wykonanie remontu, w wyniku którego korzystanie z łazienki będzie proste również dla osób z ograniczoną ruchomością. Innymi słowy, łazienki dla osób niepełnosprawnych to pomieszczenia, w których kąpiele, korzystanie z toalety czy z umywalki nie sprawia większych trudności osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich lub też o kulach.

Tym samym mowa tutaj o łazience dla osoby niepełnosprawnej, jak również dla osoby starszej, która z racji wieku ma ograniczone możliwości ruchowe. Niewątpliwie przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych wymaga odpowiedniego przemyślenia i pewnego nakładu pracy. Warto zająć się tym jeszcze zanim wystąpią problemy z poruszaniem się, skutkujące na przykład niemożliwością wejścia do wanny nieprzystosowanej do potrzeb osób o ograniczonej ruchomości.

Dobrze zaplanowanie przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych

Jak przeprowadzić remont łazienki dla osób niepełnosprawnych? Samodzielnie może być to trudne do wykonania. Dlatego dzisiaj łazienki dla osób niepełnosprawnych projektują i wykonują wyspecjalizowane firmy, takie jak Details. Doświadczeni specjaliści nie tylko montują wszelkie niezbędne urządzenia i inne elementy wyposażenia, ale przede wszystkim wykonują projekt łazienki. Rzecz w tym, iż trzeba go zawsze dostosować do indywidualnych potrzeb.

Nieco inne udogodnienia są pożądane w przypadku osób poruszających się na wózkach, a inne jeśli osoba niepełnosprawna chodzi o kulach. Ponadto wiele zależy również od tego, czy w danej łazience znajduje się, bądź ma się znaleźć kabina prysznicowa, czy też wanna. Duże znaczenie ma również metraż łazienki oraz jej usytuowanie. Przykładowo, ważnym elementem przystosowania łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych jest poszerzenie drzwi. Jednak ze względu na położenie łazienki, a także układ mieszkania, w niektórych przypadkach może być to niemożliwe.

Jak powinny wyglądać łazienki dla osób niepełnosprawnych?

Jak już wspomnieliśmy, łazienki dla osób niepełnosprawnych są przystosowywane do indywidualnych potrzeb. Warto jednak wymienić najważniejsze cechy łazienek dla osób niepełnosprawnych:

  • brak progów,
  • szerokie wejście,
  • uchwyty i poręcze w strategicznych miejscach,
  • odpowiednie odległości pomiędzy elementami armatury,
  • właściwa wysokość armatury,
  • specyfika armatury przystosowana do osób niepełnosprawnych,
  • przystosowane kabiny i wanny.

Remont łazienki dla osób niepełnosprawnych nie musi być trudny

Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, łazienki nie tyle powinny, co zwyczajnie muszą być przystosowane do ich potrzeb. W przeciwnym razie osoby te nie będą w stanie korzystać z łazienki, a jest to przecież konieczne w przypadku każdego człowieka. Niestety wiele osób zwleka z remontem łazienki dla osób niepełnosprawnych, obawiając się wielkości tego przedsięwzięcia. Jednak wbrew pozorom, remont nie musi być wcale tak trudny.

Aby uniknąć problemów, remont łazienki dla osób niepełnosprawnych warto zlecić specjalistom. Można mieć wtedy pewność, że zostaną wdrożone wszystkie niezbędne rozwiązania. Ponadto proces przebiegnie szybko i sprawnie. Dla fachowców, ten z pozoru gruntowny remont, nie stanowi żadnego większego wyzwania.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.