Wynajem długoterminowy jest dużo prostszy, niż może się wydawać. Mogą zdecydować się na niego zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Jak wynająć samochód krok po kroku?
Rozejrzyjmy się za wymarzonym samochodem!
Oczywiście firma wynajmująca samochody to nie tylko usługodawca, ale także ekspert w swojej dziedzinie. Jeśli nie wiesz, jaki samochód wybrać (łącznie z kwestią cenową!), po prostu: spytaj. Uzyskasz pomoc i wszystkie wskazówki, które pozwolą Ci podjąć ostateczną decyzję. Każda umowa jest wiążąca i trzeba dokładnie przemyśleć, czy właściwie chcemy do niej przystąpić. Nie inaczej jest w przypadku wynajmu samochodu.
Dzięki dostępności szerokiej gamy modeli o różnych klasach z pewnością każdy Klient znajdzie samochód dostosowany pod jego wymagania. Poszukiwanie idealnego samochodu może być długie; nie warto podejmować żadnych decyzji pod wpływem emocji.
Oczywiście przed podpisaniem umowy rozmawiamy o naszych wymaganiach. Każdy użytkuje pojazd w inny sposób. Ostateczna cena zależy w głównej mierze od tego, jak często wsiadasz za kierownicę i na jakie dystanse się przemieszczasz. Przebieg wpływa najbardziej na ostateczny koszt: w przypadku wynajmu długoterminowego płacimy za zużycie samochodu. Inaczej jest w przypadku leasingu, kiedy raty obliczane są na podstawie całościowej wartości pojazdu.
Możemy dokładnie określić, jakie usługi dodatkowe nas interesują. Dzięki całemu pakietowi dostępnych usług, po naszej stronie będzie leżeć jedynie tankowanie samochodu, całą resztę załatwimy za pośrednictwem firmy.
Po pierwsze: niezbędne dokumenty
Sytuacja jest taka sama, jak przed podpisaniem każdej większej umowy: musimy przygotować niezbędne dokumenty i wnioski. Są one podobne, jak w przypadku tradycyjnego wniosku o kredyt, kiedy np. kupujemy dany przedmiot na raty.
- Firmy
Powinniśmy przygotować szczegółowe dane firmy wraz z dokumentami potwierdzającymi przychody, takimi jak Księga Przychodów i Rozchodów. Potrzebne mogą być również PITy wraz z potwierdzeniem złożenia; zazwyczaj wymaga się PITów z okresu ostatniego roku lub kilku lat.
- Osoby prywatne
Powinniśmy przygotować zaświadczenie o dochodach, tak jak w przypadku kredytu. Możemy uzyskać je od pracodawcy. Kolejnym ważnym dokumentem jest wyciąg z konta bankowego, potwierdzający nasze dochody. Najlepiej iść do oddziału banku i poprosić o wykaz wpływów z kilku miesięcy; możemy też wydrukować go za pośrednictwem własnego komputera. Zazwyczaj na dokumencie znajdują się również wszystkie inne transakcje z danego miesiąca: nie musimy się tym przejmować. Zwykle nie ma możliwości wydrukowania wyłącznie przelewów od pracodawcy i nie jest to problemem. Oczywiście niezbędny jest też dokument tożsamości: czyli zwykły dowód osobisty.
Szybka analiza wniosku i podpisanie umowy!
Wniosek trafia do szczegółowej analizy; czas oczekiwania może trwać od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. Wiele zależy od tego, na jaki samochód się decydujemy: wnioski o bardziej ekskluzywne modele mogą być dłużej rozpatrywane.
Po pozytywnej decyzji możemy przejść do podpisania umowy. To kluczowy moment: każdą umowę należy dokładnie przeczytać i w razie niejasności zadawać pytania. Możemy podpisać ją na miejscu lub odesłać kurierem w wybranym momencie. Po podpisaniu umowy możemy odebrać wymarzony samochód: jeśli nie można odebrać go od ręki, umawiany jest konkretny termin odbioru.
Czasami możliwe jest dostarczenie samochodu pod wskazany adres; zwykle nie wiąże się to z dodatkową opłatą. To komfortowe rozwiązanie np. w przypadku firm, które wynajmują kilka samochodów naraz; nikt nie chciałby przywozić ich do siedziby firmy pojedynczo.