Politycy PiS-u domagają się odszkodowań za zbrodnie wojenne dokonane przez Niemców podczas II wojny światowej. Opozycja natomiast wyśmiewa ten pomysł. Decyzje Andrzeja Dudy dotyczące weta w sprawie ustaw o KRS i SN przez opozycję zostały określone jako pozytywne, a rząd PiS-u ostro je skrytykował.
Wszystkie wydarzenia odnośnie polskiej polityki są komentowane w zupełnie różnym świetle ze strony partii rządzącej, jak i opozycji.
Reparacje dla Polski za zniszczenia wojenne dokonane przez Niemców
Polski rząd zapowiada walkę o odszkodowania w związku ze zniszczeniami wojennymi dokonanymi przez Niemców podczas II wojny światowej. Polityka reparacji była głośno komentowana przez obie strony rządu. „Polska uległa zniszczeniu, dokonano tutaj straszliwych zbrodni i rekompensaty za to nie otrzymaliśmy" - stwierdził szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Stwierdził on także, że sprawa wymaga decyzji niż tylko szefa MSZ. Polski polityk podkreśla gotowość do podjęcia istotnych rozmów z rządem Niemiec. Waszczykowski zaznacza także, że niemiecka inwazja z 1939 roku oraz kwestie powojenne wpływa negatywnie na polsko-niemieckie stosunki dyplomatyczne. Polscy eksperci twierdzą, że nie zawarto z Niemcami żadnego porozumienia, a odpuszczenie reparacji w 1953 r. zostało określone pod przymusem komunistycznego rządu. Strona niemiecka uważa natomiast, że w latach 50. państwo polskie było suwerenne i decyzje wtedy podjęte są nadal wiążące.
Polska opozycja na czele z Platformą Obywatelską oraz Nowoczesną krytykowała ten pomysł sugerując, że rząd PiS-u powinien w takim razie też starać się o reparacje od Szwedów za ich najazd w XVI wieku. Politycy partii opozycyjnych uważają pomysł odszkodowań od Niemców za kuriozalny oraz szkodzący wizerunkowi politycznemu Polski.
Weta prezydenta RP – ocena PiS-u i opozycji
Weta prezydenta RP dotyczące ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym odbiły się głośnym echem zarówno wśród partii rządzącej, jak i polityków partii opozycyjnych. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka stwierdził, że Andrzej Duda podjął dobrą decyzję, która poprawi sytuację polskiego sądownictwa. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej stwierdziła natomiast, że te weta są szansą na poważną reformę sądów. Z kolei Szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że decyzje prezydenta Andrzeja Dudy były zaprzepaszczeniem szans na poprawę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Tomasz Delmaczyński