Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jak wyglądają testy na przewoźnika?

  • Dodano: 2020-02-27 08:45, aktualizacja: 2020-02-27 08:49

Od 2011 roku obowiązuje jeden certyfikat, który zastąpił cztery zróżnicowane uprawnienia. Obecnie nazywamy jest Unijnym lub Wspólnotowym i jest obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy, który chce prowadzić działalność związaną z szeroko pojętym transportem.

Czym jest certyfikat przewoźnika?

Organem który certyfikuje przewoźników jest ITS, czyli Instytut Transportu Samochodowego. To obowiązkowy dokument, który musi posiadać przynajmniej jedna osoba w firmie transportowej. Uprawnia on firmę do przewozu towarów i transportu pasażerów, jego posiadanie jest obowiązkowe do uzyskania licencji przewoźnika.

Ukończenie studiów wyższych związanych z transportem wiąże się z możliwością zwolnienia z egzaminu pisemnego. Osoby, które nie posiada wyższego wykształcenia kierunkowego muszą opłacić egzamin, który wiąże się z kosztem około 1500 zł.

Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych jest organizowany przez ITS a samo przystąpienie do egzaminu to koszt 800 zł.

Jak wygląda egzamin na przewoźnika?

Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych jest podzielony na dwie osobne części. Całość egzaminu trwa około 4 godzin.  

ETAP I

Pierwszym etapem egzaminu jest test wielokrotnego wyboru. Większość pytań będzie wymagało udzielenia tylko jednej odpowiedzi, ale mogą zdarzyć się pytania gdzie należy zaznaczyć dwie lub więcej. Na udzielenie odpowiedzi na 64 pytania jest 120 minut.

Każde pytanie na które zostanie udzielona poprawna odpowiedź to 1 punkt.

ETAP II

Druga część egzaminów wymaga rozwiązywanie dosyć skomplikowanych zadań logicznych i problemowych. Pytania dotyczą rozliczania czasu pracy kierowców oraz spraw finansowych dotyczących rozliczania działalności, systemu wynagrodzeń oraz utrzymywania rentowności firmy.

Wyniki otrzymacie do 14 dni od zakończenia egzaminu. Certyfikat kompetencji zawodowych jest przesyłany pocztą na adres podany do wysyłki dokumentu.

Osoby które nie zaliczyły egzaminu mogą podejść do niego drugi raz. Wiąże się to z dodatkową opłatą 500 zł.

Jaka wiedza jest potrzeba na egzaminie?

Egzaminy są dosyć wymagające i należy posiąść specjalistyczną wiedzę dotyczącą prowadzenia działalności z zakresu prawa podatkowego, handlowego, dewizowego, celnego oraz prawa pracy. Dodatkowo należy zapoznać się z zasadami zarządzania przedsiębiorstwem oraz standardami technicznymi pojazdów.

Solidne przygotowanie do egzaminu gwarantuje zaliczenie i zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych. Warto zapoznać się z rozwiązanymi arkuszami wraz z odpowiedziami na egzamin, które znacząco ułatwiają zdanie egzaminu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.