Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jesienne sadzenie cebulek: Przygotuj ogród na wiosenne kwitnienie

  • Dodano: 2024-09-22 22:15, aktualizacja: 2024-09-26 21:53

Dla pasjonatów kwitnących rabat czas jesieni to okres wzmożonych prac w ogrodzie. Nadejście wczesnej wiosny zwiastują kwiaty cebulowe. Grupa tych roślin w zależności od pory sadzenia uzależnia swoje kwitnienie. Z tego powodu szczególnie należy zwrócić uwagę na wybór cebulek oraz sposób ich sadzenia i pielęgnacji.

Jakie cebulki kwiatów posadzić jesienią?

Kwiaty cebulowe to niezwykle wspaniała i efektowna ozdoba zarówno rabat, jak i przydomowych tarasów. Można je posadzić bezpośrednio do gruntu bądź uprzednio przygotowanej donicy z ziemią. Właściwie dobrane https://plantet.pl/cebulki-kwiatowe i posadzone jesienią cebulki zapewnią piękne kwitnienie od wiosny do późnego lata. Niewątpliwie wcześnie królują i cieszą się dużym powodzeniem wśród ogrodników tulipany. Z pewnością wynika to z mnogości ich gatunków. Ze względu na różnorodność odmian, ich termin kwitnienia przypada już nawet na przełom marca i kwietnia. Odmiany genetycznie niskie nadają się do uprawy doniczkowej na tarasy i balkony. Te posadzone do gruntu osiągają nawet wysokość do 70 cm. Skala barw i kształtów kwiatów oraz wzoru dna kwiatowego warta jest jesiennego trudu sadzenia cebulek tulipanów.

Bardzo wczesną wiosną, w okresie przymrozków swoje kwitnienie rozpoczynają krokusy. Niekiedy wystarczą im promyki słońca, aby ukazać się w pełnej krasie. Delikatnie płatki odporne są na zimno i urzekają barwą kolorów nawet pod śniegową pierzynką. Zarówno te niebieskie, jak i pomarańczowo- żółte tworzą łany łąk kwietnych.

Bez wątpienia hiacynty przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymują długo kwiatostany. W trakcie pełnego rozkwitu dzwonków zebranych w grona, wydzielają one cudowną i słodką woń. W ogrodzie zapach przyciąga pożyteczne owady. Hiacynty wyróżniają się pełnym uświęceniem przy zapewnieniu im słonecznego i ciepłego stanowiska. Ich uprawa w domu bądź na tarasie będzie namiastką zbliżającej się wiosny. Hiacynt mieszanka zapewni wielobarwny ogród. Opakowanie zawiera piętnaście cebulek, które mogą zakwitnąć w barwach różowych, liliowych oraz niebieskich.

Postaw na czosnek ozdobny

Moda na uprawianie poszczególnych gatunków roślin zapanowała w przydomowych ogrodach, a nawet balkonach i tarasach. Nic więc dziwnego, że ozdobne byliny cebulowe cieszą się dużym powodzeniem. Z pewnością czosnki ozdobne swoimi kulistymi dmuchawcami upiększa rabaty. Szeroka gama czosnków ozdobnych https://plantet.pl/cebulki-kwiatowe wyróżnia się efektownymi kwiatostanami o różnych barwach. Podczas sadzenia należy zachować odpowiednią odległość między cebulkami, aby zapewnić im wystarczającą przestrzeń na wzrost. Można je sadzić z innymi roślinami, co powoduje odstraszanie szkodników, a nawet ekspansję chorób grzybiczych. Kwiatostany czosnku ozdobnego po zasuszeniu stanowią efektowny element kompozycji do wazonów.

Warunki sadzenia jesiennych cebulek kwiatowych

Zbyt wczesne sadzenie cebulek jesiennych spowoduje ich rozwinięcie przed zimna, co może skutkować zamarznięciem rośliny w ziemi. Pora sadzenia jest bardzo istotna. Tak samo, jak zapewnienie cebulkom kwiatów odpowiednich warunków. Nie można dopuścić do przesuszenia cebulek. Tracą one wówczas wilgotność, co prowadzi do obniżenia zdolności kiełkowania. Miejsce ich posadzenia wpływa również na zdolność kwitnienia. Warto zatem zapewnić jesiennym cebulkom kwiatowym stanowisko nasłonecznione i osłonięte od wiatrów i przeciągów. Podłoże powinno być zdecydowanie przepuszczalne, odczyn koniecznie obojętny. Zabezpieczenie cebulek przed nastaniem zimy, uchroni je przed zamarznięciem. Niekiedy wystarczy je przykryć suchymi gałązkami lub liśćmi.

Pielęgnacja roślin cebulowych po przekwitnięciu

W przypadku roślin cebulowych nie usunięcie przekwitniętego kwiatostanu skutkuje słabieniem rośliny. W następstwie tego w roku następnym cebulki kwiatów będą zdecydowanie słabiej kwitły. Warto również usunąć wszelkie zwiędnięte liście i pozostałości pędów. Gnijąca górna część rośliny powoduje zagrożenie wystąpienia chorób grzybowych. Przesadzanie cebulek w inne miejsce co trzy lata zminimalizuje ich zagęszczanie. Namnażane cebule są malutkie, niekiedy niezdolne do kiełkowania. Nadmierne ich rozrastanie się może być przyczyną wymarcia roślin.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.