Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jesteś rodzicem? Będziesz miał tańsze OC!

  • Dodano: 2018-04-23 15:30, aktualizacja: 2019-03-26 06:49

Wiemy, że ubezpieczyciele kierują się różnymi kryteriami przy ustalaniu stawki OC dla danego kierowcy i jego pojazdu. Poza dość oczywistymi czynnikami takimi jak wiek, doświadczenie czy ilość bezwypadkowych lat, równie ważne są niektóre kwestie osobiste. Zgodnie ze statystykami osoby podróżujące z dziećmi powodują zdecydowanie mniej wypadków. Dlatego oferta OC dla rodziców może być nawet prawie 25% tańsza niż dla osób bezdzietnych.

O ile mniej zapłacisz będąc rodzicem?

Już wiemy, że rodzice prowadzą wolniej i bezpieczniej. Nie podejmują nadmiernego ryzyka, bo podświadomie wiedzą, że są odpowiedzialni za małych pasażerów. Dla ubezpieczycieli ma to naprawdę duże znaczenie – co ciekawe, ważny jest nie tylko sam fakt posiadania dzieci, ale również ich ilość. W 2017 roku średnie OC było najwyższe dla osób, które w ogóle nie posiadały dzieci. Dla rodziców z jednym dzieckiem stawało się tańsze o 19%. Natomiast dla posiadaczy dwójki lub więcej dzieci OC taniało o 23%. Te dane są podane dla rodziców, którzy posiadają już doświadczenie jako kierowcy. I choć na ostateczną cenę ubezpieczenie wpływa wiele czynników, to praktycznie u każdego ubezpieczyciela rodzice mogą liczyć na lepszą ofertę cenową OC. Zawsze warto sprawdzić, która oferta na rynku jest dla nas najbardziej atrakcyjna cenowo. W przypadku OC liczy się bowiem jak najtańsza cena, gdyż zakres polisy jest taki sam w każdym towarzystwie, więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.

Co z młodymi rodzicami?

Czy młody wiek kierowcy lub jego niewielkie doświadczenie mogą sprawić, że nawet nie odczujemy korzyści z udzielonej zniżki? Młodzi, mobilni rodzice są w lepszej sytuacji, niż ich bezdzietni rówieśnicy. Podczas gdy osoby do 25. roku życia, które jeszcze nie doczekały się potomka, płacą dość horrendalne stawki – średnio dwa tysiące za polisę – to fakt posiadania dziecka pozwala obniżyć tę cenę o kilkaset złotych. W zeszłym roku młodzi rodzice jednego dziecka, którzy ubezpieczali swój samochód, zapłacili ok. 1550 złotych. Jeśli maluchów było dwoje lub więcej, wówczas wysokość OC spadała o dodatkowe sto złotych. Wszystko to wynika z tego faktu, że młodzi rodzice jeżdżą ostrożniej i do tego bardziej dbają o odpowiednie przystosowanie swojego pojazdu – tak przynajmniej wynika z ogólnych obserwacji.

Młodzi kierowcy, a ocena ubezpieczyciela

Osoby w przedziale wiekowym między 18. a 25. rokiem życia są uważane za najmniej godne zaufania – tak przynajmniej jest w oczach towarzystw ubezpieczeniowych. Statystycznie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków – czasami w wyniku niedoświadczenia, innym razem z powodu brawurowej jazdy. Dlatego młody kierowca musi liczyć się z wysokimi składkami OC. Mimo to warto szukać jak najbardziej atrakcyjnej oferty i kierować się w wyborze polisy wynikami uzyskanymi w porównywarce OC, sprawdź jak to zrobić w tym artykule

Co jeszcze kształtuje cenę OC?

Istnieją pewne ogólne kryteria wyceny polisy, które stosuje każdy ubezpieczyciel. Doświadczenie, wiek oraz ilość lat bez spowodowania wypadku są tymi czynnikami, którymi kieruje się każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Oprócz tego są jeszcze wielorakie kryteria, jakie każdy ubezpieczyciel ustalił sam dla siebie. Czasami więc nawet z pozoru nieistotna informacja może sprawić, że cena ubezpieczenia okaże się znacznie bardziej atrakcyjna. Dlatego formularze, które należy wypełnić w porównywarce polis ubezpieczeniowych, wymagają podania tak wielu informacji. Warto poświęcić na to kilka minut, gdyż być może pozwoli nam to zaoszczędzić kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.