Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Krajalnice gastronomiczne - jest spośród czego wybierać!

  • Dodano: 2022-04-25 18:15

Krajalnice to urządzenia, które w profesjonalnej gastronomii stanowią podstawę wyposażenia. Są niezwykle precyzyjne i szybkie – skracają znacząco czas potrzebny do krojenia zróżnicowanych produktów i gwarantują plastry o określonej, powtarzalnej grubości. Sprawdzają się doskonale zarówno w restauracjach, barach, stołówkach, hotelach, szpitalach i firmach cateringowych, jak i w sklepach spożywczych, piekarniach i w domu. Korzystanie z krajalnic jest nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne.

Rodzaje krajalnic gastronomicznych

Krajalnice gastronomiczne można podzielić według ich przeznaczenia. Krajalnica służy do precyzyjnego krojenia m.in. wędlin, serów, pieczywa, owoców, warzyw, frytek i makaronów.

Krajalnica do wędlin to prawdopodobnie najpopularniejszy typ urządzenia. Dzięki niej plastry wędliny mają określoną, wybraną grubość. Precyzyjnie pokrojone prezentują się na desce, talerzu lub w witrynie chłodniczej estetyczniej niż plastry wędliny pokrojonej nożem, a cała czynność zajmuje tylko chwilę. Podobną funkcję spełnia krajalnica do serów, która może być dedykowana serom twardym lub miękkim (np. specjalna maszynka przeznaczona do ścierania mozzarelli). Niektóre modele krajalnic przystosowane są do krojenia zarówno wędlin, jak i serów twardych.

W niektórych lokalach gastronomicznych, a przede wszystkim w sklepach spożywczych i piekarniach wykorzystywana jest stołowa lub wolnostojąca krajalnica do pieczywa, która umożliwia błyskawiczne pokrojenie bochenka chleba na kromki o określonej grubości. Niewielka krajalnica do chleba obsługiwana ręcznie sprawdza się doskonale w domowej kuchni.

Kolejną odmianą krajalnic jest krajalnica do warzyw, która może służyć do krojenia tylko jednego, wybranego rodzaju warzywa, np. pomidorów, ziemniaków lub do szatkowania sałaty. Są to urządzenia obsługiwane manualnie. Do krojenia pomidorów lub ugotowanych ziemniaków korzysta się również z manualnych krajaczy z wygodnym, ergonomicznym uchwytem. A co z owocami? Do ich szybkiego krojenia służy zazwyczaj krajalnica do jabłek. Choć jest dedykowana owocom jabłoni, można ją wykorzystać także do szybkiego poszatkowania innych twardych owoców.

Na wyposażeniu lokali, które serwują frytki własnej produkcji znajduje się zazwyczaj krajalnica do frytek. Ziemniaki można pokroić oczywiście zwykłym nożem, jednak zajmuje to znacznie więcej czasu, a pokrojone słupki mają różną grubość. Krajalnice do frytek mają wymienne ostrza o różnej gradacji, a ich wydajność zależy od wybranego modelu.

W restauracjach i pizzeriach, które ograniczają korzystanie z gotowych produktów do niezbędnego minimum, istotną częścią wyposażenia jest krajalnica do makaronu. Do większej produkcji służą modele elektryczne wyposażone w wymienne końcówki. Mają różną wydajność, a niektóre z nich posiadają płynną regulację wałkowania ciasta. Przy mniejszej lub sporadycznej produkcji makaronu sprawdzają się krajalnice obsługiwane ręcznie.

Czyszczenie i konserwacja krajalnic

Krajalnica gastronomiczna, niezależnie od przeznaczenia, powinna być odpowiednio czyszczona i konserwowana. Czyszczone powinny być wszystkie części, które mają kontakt z żywnością. Należy robić to codziennie i pamiętać, aby urządzenia elektryczne odłączyć od zasilania. Przy myciu modeli obsługiwanych ręcznie warto sprawdzić instrukcję użytkowania krajalnicy – nie każdy model można myć w zmywarce. Po każdym czyszczeniu należy krajalnicę dokładnie wytrzeć. Konserwacja wyczyszczonej krajalnicy polega zazwyczaj na naoliwieniu niektórych części specjalnym olejem. W celu prawidłowej i dokładnej konserwacji warto skorzystać co jakiś czas z usług autoryzowanego serwisu.  

Codzienne, dokładne czyszczenie, okresowa konserwacja oraz prawidłowe korzystanie z krajalnicy stanowią gwarancję zachowania niezbędnej higieny i długiej żywotności urządzenia.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.