Na ubezpieczenie na życie można zdecydować się właściwie w każdym wieku. Oczywiście wiek ma ogromne znaczenie dla ubezpieczyciela, przez co zakres ochrony będzie się znacznie od siebie różnił. Jednak przekonanie, że na emeryturze lepiej zrezygnować z polisy na życie – jest całkowicie błędne.
Rynek ubezpieczeniowy jest obecnie niezwykle elastyczny, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiedni produkt do własnych możliwości, budżetu, wieku oraz oczekiwań. Faktem jest, że im wcześniej decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, tym lepiej dla nas. Właśnie dlatego nie warto odkładać tej decyzji na później, bo każdy kolejny rok działa na naszą niekorzyść, a polisa na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl staje się bardziej skomplikowana w otrzymaniu.
Polisa dla seniora - zakres ochrony
Każde duże towarzystwo ubezpieczeniowe o ugruntowanej pozycji na rynku posiada w swojej ofercie produkt dedykowany osobom starszym oraz na emeryturze. Grupy ubezpieczeniowe posiadają szeroką ofertę, zróżnicowane progi wiekowe oraz możliwości, jakie oferują w swoich produktach.
Spora część grup ubezpieczeniowych w ofercie dedykowanej seniorom przedstawia głównie możliwość podstawowego ubezpieczenia. Oznacza to, że na wypadek śmierci osoby uposażone (ustalone w umowie) otrzymają wypłacone świadczenie. Można jednak znaleźć oferty, które posiadają możliwość rozszerzenia umowy o dodatkowe zdarzenia, na przykład:
- zachorowanie na raka,
- wypadek komunikacyjny,
- trwały uszczerbek na zdrowiu,
- uszkodzenie ciała,
- poważne zachorowanie.
Ubezpieczenie dla osoby starszej będzie różniło się od polis dla osób młodszych – przede wszystkim pod względem sumy ubezpieczenia. Ponieważ okres składkowy będzie zdecydowanie krótszy niż u osób młodszych, suma ubezpieczenia automatycznie stanie się niższa. Takie wyliczenia łatwo przeprowadzić wykorzystując kalkulator polis na życie na www.ubezpieczeniaonline.pl.
Zakres ochrony również może być mniejszy, pewne zdarzenia zostaną z ubezpieczenia całkowicie wykluczone (m.in. śmierć bliskiej osoby, zachorowanie na cukrzycę, zawał serca). Należy jednak pamiętać, że większy nacisk będzie kładziony na wykonanie badań lekarskich.
Im wyższy wiek, w którym zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, tym większe ryzyko naszego zachorowania. Przez to lista chorób, na wypadek których można się ubezpieczyć, będzie krótsza. Nie warto jednak rezygnować z takiego powodu – ubezpieczenie może bardzo nam pomóc w sytuacji, gdy nastąpi zdarzenie opisane w umowie.
Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy?
Polisa na życie dla emeryta to inny okres ochrony. Krótszy czas składkowy powoduje, że suma ubezpieczenia jest stosunkowo niższa. Na wysokość SU ma również wpływ większe ryzyko wystąpienia konkretnych zdarzeń opisanych w umowie, które jest spowodowane wiekiem. Im wyższe składki wybierzemy, tym suma będzie większa. Dlatego warto zastanowić się jaka kwota będzie dla nas satysfakcjonująca i dopasować ją do własnych możliwości. Można również włączyć do polisy najbliższe nam osoby.
Najważniejsze to zapoznać się z treścią umowy. Taka rada może brzmieć banalnie, jednak w przypadku seniorów – możemy spotkać się z nieobecnymi gdzie indziej wyłączeniami odpowiedzialności. Tutaj warto być czujnym i mieć pewność w jakich sytuacjach jesteśmy objęci całkowitą ochroną. Wiek może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, przez co ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nam świadczenia. Ogólnie Warunki Umowy powinny jasno określać wszystkie szczegóły dotyczące naszej polisy, dlatego warto się z nimi dobrze zapoznać.