Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Poradnik dla osób ze złą historią kredytową

  • Dodano: 2017-09-07 11:15

Jeżeli w najbliższej przyszłości masz w planach ubiegać się o kredyt, bądź pożyczkę, a nie chcesz, by wniosek został odrzucony, pamiętaj o kilku cennych wskazówkach, które pozwolą Ci zwiększyć zdolność kredytową. Za sprawą kilku kroków zwiększysz szansę na otrzymanie pieniędzy. Postaraj się spłacić zobowiązania, pozbądź się limitów na kartach kredytowych, albo pomyśl o pomocy ze strony współkredytobiorcy.

Jak poprawić złą historię kredytową?

W trakcie procesu ubiegania się o pożyczkę, bądź kredyt przyszły kredytobiorca musi liczyć się z tym, że instytucja finansowa dokona jego oceny, czyli zbada zdolność do spłaty zobowiązań wraz z odsetkami w ustalonych terminach. Wtedy to wnikliwej analizie zostaje poddana sytuacja finansowa potencjalnego klienta, jak i również jego przeszłość. Pod uwagę brana jest rzetelność lub jej brak do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Aby dopełnić wszelkich formalności potencjalny klient zostanie poproszony o dostarczenie informacji o osiąganych dochodach, ponoszonych kosztach, m.in.: czynsz, opłaty za media oraz ilość osób, które posiada na utrzymaniu.

Analiza historii kredytowej polega na pobraniu ogólnodostępnych raportów z baz kredytowych m.in.: raport z BIK-u w celu uzyskania informacji na temat posiadanych zobowiązań i historii ich spłaty. W bazach BIK-u znajdują się wszystkie informacje – również pozytywne opinie dotyczące zaciągniętych pożyczek bądź kredytów w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych, które współpracują z BIK-iem. Zgromadzone dane są systematycznie aktualizowane i dodatkowo mogą być przetwarzane bez zgody klienta nawet przez 5 lat.

Ocena ryzyka

Zanim zapadnie decyzja o udzieleniu pożyczki przez Internet bądź kredytu gotówkowego, banki oraz inne instytucje finansowe oceniają ryzyko, z jakim wiąże się pożyczanie pieniędzy przyszłemu kredytobiorcy. Do tego celu stosowana jest ocena punktowa, która przyjmuje wartości od 192 do 631. Aby ją wyliczyć stosuje się matematyczną formułę, która ma za zadanie porównać osoby starające się o kredyt do klientów, którzy już do otrzymali. Im profil klienta jest bardziej podobny do osób, które mają już zaciągnięte zobowiązanie finansowe, tym wyższa ocena zostaje mu przyznana. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w momencie, gdy BIK nie dysponuje danymi na temat potencjalnego kredytobiorcy, wtedy to ocena punktowa nie jest stosowana.

Aby pożyczka krótkoterminowa, inaczej chwilówka online została przyznana brane są pod uwagę również inne kryteria oceny klienta. Szansę na otrzymanie pieniędzy od instytucji finansowych zwiększają się w momencie terminowej spłaty zobowiązań. Im częściej zdarzają się opóźnienia oraz im dłuższy jest ich okres spłaty, tym niższa ocena punktowa zostaje przyznana.

Podczas podejmowania decyzji pożyczkowej brany jest również pod uwagę taki fakt, jak liczba posiadanych zobowiązań. Kilka kredytów, sprzęt elektroniczny na raty, zadłużenie na karcie kredytowej – to korzystnie nie wpływa na wiarygodność kredytobiorcy. Podobnie sprawa przedstawia się w sytuacji częstego składania zapytań kredytowych bądź wniosków online o pożyczkę. Każda próba uzyskania pożyczki bądź kredytu zostanie odnotowana w BIK-u. Tym sposobem również możemy przyczynić się do obniżenia oceny punktowej.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Mając w planach wzięcie pożyczki przez Internet na sfinansowanie potrzeb, warto wcześniej dokonać samodzielnego sprawdzenia historii kredytowej w BIK-u. Można tego dokonać za sprawą płatnego raportu, który należy pobrać z Internetu przez każdą osobę do tego uprawnioną. Dodatkowo raz na 6 miesięcy BIK zezwala na pobranie zupełne za darmo wersji raportu bez oceny punktowej. To na podstawie tych danych przyszły kredytobiorca podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki online, bądź zatrzymuje procedurę jej udzielania.

Pamiętaj o tym, że jako kredytobiorca, zaciągając kredyt, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez BIK. Wszelkie wzmianki z Twoimi danymi zostają cofnięte dopiero w chwili spłaty zobowiązania i to pod warunkiem, że było ono uregulowane terminowo. Jeżeli trzymasz się terminów, to pozytywna historia kredytowa korzystnie wpłynie na wizerunek Ciebie, jako kredytobiorcy. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, gdy przy kredycie widniały zaległości. Wtedy to BIK nabywa prawa do przetwarzania danych osobowych przez 5 lat. Należy również pamiętać, że każde ponad 60-dniowe opóźnienie – o ile kredytobiorca został poinformowany o zadłużeniu i od tego momentu minęło 30 dni – będzie wpływało na obniżenie zdolności kredytowej.

Jeżeli posiadasz pozytywną zdolność kredytową, znajdź dobrą i solidną firmę pożyczkową za sprawą porównania chwilówek na stronie chwilowkiok.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.