W praktyce najszersze zastosowanie owa technologia zyskuje w maszynach zajmujących się obróbką poszczególnych materiałów. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu możliwe jest osiągnięcie powtarzalnych produktów w procesie seryjnym z zachowaniem pełnej precyzji i regularności.
W dzisiejszym artykule opowiemy o początkach tytułowej technologii oraz o zmianach jakie zaprowadziła ona w naszym funkcjonowaniu. Zapraszamy do lektury!
O początkach technologii CNC
Maszyny oparte o technologię CNC zastąpiły tradycyjne i konwencjonalne urządzenia służące obróbce. Dotychczas owe rozwiązania polegały na działaniach manualnych – m.in. zastosowaniu frezów ręcznych, bądź maszyn wykonujących stałą sekwencję ruchów bez możliwości zmiany oprogramowania. Oczywiście postrzegano takie działania jako rewolucję i udogodnienie, jednak prawdziwe zmiany na lepsze dopiero miały nadejść.
I przyszły. Z początkiem lat 40 minionego stulecia do programowania maszyn wykorzystywane były karki dziurkowane. Zmiany nadeszły za sprawą dwóch dżentelmenów – Johna T. Parsonsa oraz Franka L. Stulena, którzy w roku 1946 udoskonalili kartki dziurkowane dostosowując je do bardziej złożonych i wymagających zwiększonej precyzji projektów, a mówiąc profesjonalnie – do wyznaczania kształtów wirników nośnych.
Współczesne rozwiązania technologiczne CNC
Kolejna rewolucja technologii CNC miała miejsce w latach 80’. Wówczas karty dziurkowane zastąpiono mikrokomputerami. Wtedy to nastąpiło rozpowszechnienie maszyn CNC, które zaczęły stanowić istotny element wyposażenia różnych firm zwiększając ich wydajność, efektywność oraz minimalizując koszta związane z produkcją. Obecnie w przypadku niewystarczającej pamięci wbudowanej względem obsługi procesów stosuje się także technologię DNC, która pozwala sterować aparaturą poprzez komputery zewnętrze.
W jaki sposób technologia CNC zmienia nasz świat?
Rozwój tytułowej technologii zwiększa precyzję powstawania produktów dzięki czemu obecnie przybierają one w pełni dokładne i precyzyjne elementy składowe z wymiarami nawet w przypadku minimalnych wielkości. Dzięki temu technologia cieszy się szerokim zastosowaniem i jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Przyspiesza to ogólny postęp technologiczny.
Komputerowe sterowanie CNC to nie tylko obróbka poszczególnych materiałów. To także druk 3D w którym dostrzega się ogromny potencjał. Zatem technologia CNC pozwala usprawnić przemysł i wzbić go na jeszcze wyższy poziom. Seryjne wyprodukowanie niewielkich tulejek, nakrętek i kół zamachowych stosowanych w urządzeniach wielofunkcyjnychz których korzystamy na co dzień sprawia, że nasze życie jest znacznie bardziej komfortowe a my zaoszczędzamy cenny czas.
Części i chłodziwa do maszyn CNC mogą Państwo kupić w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/1097-chemia-przemyslowa/chlodziwo