Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Poznaj technologię CNC

  • Dodano: 2018-08-17 11:45, aktualizacja: 2018-08-20 13:32

W praktyce najszersze zastosowanie owa technologia zyskuje w maszynach zajmujących się obróbką poszczególnych materiałów. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu możliwe jest osiągnięcie powtarzalnych produktów w procesie seryjnym z zachowaniem pełnej precyzji i regularności.

W dzisiejszym artykule opowiemy o początkach tytułowej technologii oraz o zmianach jakie zaprowadziła ona w naszym funkcjonowaniu. Zapraszamy do lektury!

O początkach technologii CNC

Maszyny oparte o technologię CNC zastąpiły tradycyjne i konwencjonalne urządzenia służące obróbce. Dotychczas owe rozwiązania polegały na działaniach manualnych – m.in. zastosowaniu frezów ręcznych, bądź maszyn wykonujących stałą sekwencję ruchów bez możliwości zmiany oprogramowania. Oczywiście postrzegano takie działania jako rewolucję i udogodnienie, jednak prawdziwe zmiany na lepsze dopiero miały nadejść.

I przyszły. Z początkiem lat 40 minionego stulecia do programowania maszyn wykorzystywane były karki dziurkowane. Zmiany nadeszły za sprawą dwóch dżentelmenów – Johna T. Parsonsa oraz Franka L. Stulena, którzy w roku 1946 udoskonalili kartki dziurkowane dostosowując je do bardziej złożonych i wymagających zwiększonej precyzji projektów, a mówiąc profesjonalnie – do wyznaczania kształtów wirników nośnych.

Współczesne rozwiązania technologiczne CNC

Kolejna rewolucja technologii CNC miała miejsce w latach 80’. Wówczas karty dziurkowane zastąpiono mikrokomputerami. Wtedy to nastąpiło rozpowszechnienie maszyn CNC, które zaczęły stanowić istotny element wyposażenia różnych firm zwiększając ich wydajność, efektywność oraz minimalizując koszta związane z produkcją. Obecnie w przypadku niewystarczającej pamięci wbudowanej względem obsługi procesów stosuje się także technologię DNC, która pozwala sterować aparaturą poprzez komputery zewnętrze.

W jaki sposób technologia CNC zmienia nasz świat?

Rozwój tytułowej technologii zwiększa precyzję powstawania produktów dzięki czemu obecnie przybierają one w pełni dokładne i precyzyjne elementy składowe z wymiarami nawet w przypadku minimalnych wielkości. Dzięki temu technologia cieszy się szerokim zastosowaniem i jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Przyspiesza to ogólny postęp technologiczny.

Komputerowe sterowanie CNC to nie tylko obróbka poszczególnych materiałów. To także druk 3D w którym dostrzega się ogromny potencjał. Zatem technologia CNC pozwala usprawnić przemysł i wzbić go na jeszcze wyższy poziom. Seryjne wyprodukowanie niewielkich tulejek, nakrętek i kół zamachowych stosowanych w urządzeniach wielofunkcyjnychz których korzystamy na co dzień sprawia, że nasze życie jest znacznie bardziej komfortowe a my zaoszczędzamy cenny czas.

Części i chłodziwa do maszyn CNC mogą Państwo kupić w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/1097-chemia-przemyslowa/chlodziwo

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.