Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Protetyk – co należy wiedzieć przed wizytą?

  • Dodano: 2024-03-15 06:30, aktualizacja: 2024-03-15 06:42

Estetyczny i zdrowy uśmiech jest bardzo ważny w życiu prywatnym i zawodowym. Piękne zęby to atut, który dodaje urody i świadczy o kompleksowym dbaniu o siebie, swoje zdrowie i wygląd. Jeśli nie jesteśmy posiadaczami zdrowych i białych zębów, możemy czuć się z tym źle i tracić pewność siebie. Jednak utrata jednego czy więcej zębów, ciemny kolor i nierówny kształt nie musi być problemem. 

Protetyka to dziedzina stomatologii, która może znaleźć rozwiązanie dla Twoich problemów – umów się na wizytę z protetykiem i dowiedz się, co możesz zrobić dla poprawy swojego uśmiechu.

Wizyta u protetyka – jakie są wskazania?

Nie każdy wie o tym, że protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnieniem rozległych ubytków zębowych. Z jakimi problemami można udać się do gabinetu protetycznego? Są to:

  • braki zębów, spowodowane np. wypadkiem, na skutek którego ząb został wybity, ukruszył się lub pękł;
  • braki w uzębieniu, które pojawiły się z wiekiem;
  • bezzębie;
  • problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, spowodowane np. bruksizmem, zaciskaniem zębów;
  • uszkodzenie protezy;
  • bóle głowy i szumy uszne, które mogą być spowodowane problemami z zębami;
  • przebarwienia zębów, których nie da się usunąć;
  • nietypowy kształt jednego lub kilku zębów.

To najczęstsze powody wizyt w gabinecie protetycznym. W zależności od rodzaju problemu, protetyk może Ci zaproponować: protezę ruchomą lub stałą, korony, most protetyczny, założenie licówek. Podczas wizyty może okazać się, że konieczne będzie leczenie przedprotetyczne, polegające na wyleczeniu ubytku próchniczego, ekstrakcji czy zastosowaniu leczenia endodontycznego. 

W przypadku, gdy problemów z zębami jest dużo, występują ubytki i dolegliwości bólowe, warto rozpocząć leczenie w klinice, w której znajdują się specjaliści-stomatolodzy z różnych dziedzin.

Jak przebiega wizyta u protetyka – co warto wiedzieć?

Na wizytę u protetyka warto przygotować się wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Na początku wizyty lekarz przeprowadza ogólny wywiad z pacjentem, dowiaduje się o stanie zdrowia, przebytych chorobach (które też mogą być przyczyną dużych problemów z uzębieniem). Sprawdza zdrowie jamy ustnej w celu wykluczenia chorób dziąseł i przyzębia, a także ustalenia, czy będzie konieczne leczenie przedprotetyczne. Wykonana zostaje diagnostyka radiologiczna, zdjęcia i skany jamy ustnej. Na podstawie zebranych informacji, protetyk zaproponuje metodę leczenia, jej przebieg i spodziewane koszty. 

Dobry protetyk zawsze chce wiedzieć o tym, jakie efekty chciałby osiągnąć pacjent i w oparciu o wywiad może zaproponować skuteczną metodę leczenia. W klinice FabDent stosowane są metody protetyki klasycznej - https://www.fabdent.pl/uslugi/protetyka-klasyczna/ oraz protetyka cyfrowa - www.fabdent.pl/uslugi/protetyka-cyfrowa/

Umów się na wizytę już dzisiaj!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.