Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Szkolenia SEP - zdobądź dobrą pracę

  • Dodano: 2021-08-10 09:15

Uwzględniając aktualne warunki i perspektywy zawodowe zdobycie dobrej pracy jest prawdziwym wyzwaniem. Technicy i inżynierowie, aby utrzymać się na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy, muszą stale inwestować w swoją wiedzę i doskonalenie umiejętności. Bez uprawnień SEP niemożliwe jest wykonywanie części prac przy prądzie o określonym natężeniu, a także prac gazowych i cieplnych. To właśnie dlatego tak istotne jest zainteresowanie się szkoleniami SEP, dzięki którym zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę. 

Kursy energetyczne - dla kogo?

Kursy te stanowią podstawowy filar działalności elektryków i inżynierów pracujących z urządzeniami pod wysokim napięciem. Uprawnienia energetyczne, cieplne i gazowe pozwalają na wykonywanie prac eksploatacyjnych urządzeń, sieci i instalacji oraz dozoru urządzeń - pod warunkiem, że ich napięcie nie przekracza 1 kV. Zakres obowiązków osoby ze zdanym egzaminem SEP obejmuje również montaż urządzeń zasilanych z sieci energoelektrycznej. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem uprawnienia SEP powinien uzyskać każdy, kto planuje samodzielną pracę przy wymienionych wyżej urządzeniach. 

Sam egzamin SEP jest zwieńczeniem kształcenia dla kursantów ubiegających się o uprawnienia cieplne i/lub gazowe oraz energetyczne. Egzamin ten odbywa się przed Komisją Kwalifikowaną powołaną z ramienia Urzędu Regulacji Energetyki. Istotne, by pamiętać, że każda aktywna zawodowo osoba co 5 lat odświeżała nabyte uprawnienia SEP. 

Podział uprawnień SEP

Uprawnienia SEP możemy podzielić na trzy kategorie, a dokładniej: 

  • uprawnienia G1 - ten rodzaj uprawnień skierowany jest do osób odpowiedzialnych za dozór i eksploatację urządzeń i instalacji elektroenergetycznych, które wytwarzają i przetwarzają energię,  
  • uprawnienia G2 tzw. cieplne - ten rodzaj uprawnień powstał z myślą o osobach specjalizujących się w nadzorze i obsłudze instalacji i sieci energetycznych, które wytwarzają energię cieplną (uprawnienia cieplne konieczne są w zawodach takich jak: pracownicy zajmujący się obsługą autoklawów, palacz kotłów, monterów, instalatorów, spawaczy, hydraulicy), 
  • uprawnienia G3 tzw. gazowe - uprawnienia te dotyczą eksploatacji instalacji, urządzeń i sieci gazowych, które wytwarzają i zużywają tzw. paliwa gazowe. 

Zakres szkolenia SEP

Zazwyczaj szkolenia SEP obejmują dwie części - tę teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich prowadzący nie tylko uzupełniają wiedzę swoich kursantów, przekazując im wskazówki do pracy, ale także systematyzując zdobyte dotychczas informacje. Szkoleniowiec przedstawia kursantom informacje z zakresu instalacji elektroenergetycznych, cieplnych lub gazowych i ich typów, przepisów technicznych, zasad BHP oraz zasad sporządzania protokołów.  

Istotne, aby zwrócić uwagę na jakość pracy interesującego nas ośrodka szkoleń zawodowych. To właśnie od programu szkolenia SEP, a także wiedzy i doświadczenia szkoleniowców zależeć będzie skuteczność naszej pracy i zadowolenie z kursu. OSZ Omega to przykład prawdziwych profesjonalistów.

Czy szkolenie SEP jest opłacalne?

Współcześnie techniczne wykształcenie jest w cenie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec pogorszeniu. Coraz wyższe stawki elektryków, hydraulików, mechaników pozwalają na rozwój pracowników i czynne uczestnictwo w certyfikowanych kursach i szkoleniach. Dzięki temu wiedza specjalistów jest stale aktualizowana, a my - klienci - możemy mieć pewność, że oddajemy problem w ręce fachowca. Szkolenia SEP to koszt kilkudziesięciu-kilkuset złotych, a korzyści dla elektryków, w tym lepsza perspektywa zawodowa, są nieocenione. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.