Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Trendy na rynku nieruchomości - czy warto kupować nowe mieszkanie w 2020 roku?

  • Dodano: 2020-03-04 12:30

W 2019 roku ceny za metr kwadratowy lokali na rynku pierwotnym systematycznie rosły. W niektórych lokalizacjach wzrost szacuje się na kilkanaście procent w stosunku do roku ubiegłego. Jak będzie w 2020?

Jak było w 2019 roku na rynku nieruchomości?

W branży nieruchomości rok 2019 pokazał, że udaje się dostosować liczbę nowych mieszkań do aktualnego popytu. Mimo podwyżek w cenie za metr kwadratowy, Polacy nie zrezygnowali z zakupów. Wynika to z kilku czynników, wśród których warto odnotować m.in. stałe niskie stopy procentowe, wzrost wynagrodzeń i małe bezrobocie. 

Co z kolejnymi latami?

Na rynkach da się odczuć przygotowania do kryzysu. Mało jest krajów takich jak USA, gdzie notuje się niemal niezachwianą sytuację w obszarach wniosków o zasiłek dla bezrobotnych czy pozwolenia na budowę domów. Nawet w gospodarkach o stabilnej dotychczas sytuacji, jak niemiecka, widać widmo recesji. Polska jest na takie rynkowe zaburzenia dość wrażliwa, co widać już po inflacji, która wedle badań GUS poszybowała na 3,4 procent. Nie bez znaczenia dla sytuacji na rynku mieszkań jest otwarcie granic dla pracowników ukraińskich przez naszych zachodnich sąsiadów. Póki co wynajem mieszkań w dużych miastach, a czasem i ich kupno przez migrantów zarobkowych może znacznie spowolnić dynamikę na rynku nieruchomości. Odpływ obywateli Ukrainy na zachód odczuje też sama branża budowlana, która jest jedną z tych zatrudniających naszych wschodnich sąsiadów najchętniej. 

Na ceny mieszkań niebagatelny wpływ mają oczywiście stopy procentowe, których Rada Polityki Pieniężnej na razie nie ma zamiaru zmieniać. Wysokość stóp oddziałuje zaś na wysokość oprocentowań bankowych, a co za tym idzie, na stan naszych oszczędności.

Czy na rynku mieszkaniowym można spodziewać się promocji?

Czy z uwagi na przejściowe problemy gospodarcze, możemy się spodziewać, że deweloperzy zaczną wyprzedawać mieszkania? Specjaliści z branży twierdzą, że niekoniecznie, chociaż i tego nie można wykluczyć, jeśli prognozy gospodarcze na kolejne miesiące nie będą zachwycające.

Jak będziemy poszukiwać mieszkań?

Nadal internet pozostanie najlepszym źródłem informacji na temat mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Poszukiwanie  - nieruchomości Siemianowice Śląskie stopniowo jednak zastępujemy poszukiwaniem regionalnych przedstawicieli ogólnopolskich deweloperów lub stawiamy na mniejsze, lokalne firmy specjalizujące się w nieruchomościach. Wiele z nas korzysta również z popularnych serwisów z ogłoszeniami, zwłaszcza tych specjalizujących się w nieruchomościach. Oczywiście nadal w niektórych lokalizacjach najskuteczniejszym sposobem na sprzedaż i kupno mieszkania będzie po prostu plakat w oknie czy na balkonie. W ten sposób z reguły sprzedawane są mieszkania w okolicach centrów miast czy popularnych zabytków oraz domy przy drogach przelotowych.

Dopóki więc recesja nie dopadnie nas za mocno, można się spodziewać, że trend się utrzyma i mieszkań w kolejnych miesiącach sprzedawanych będzie coraz więcej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.