Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Uprawa własnych warzyw oraz ziół

  • Dodano: 2019-10-17 14:00

Żadna marchewka oraz pomidor nie smakuje lepiej niż ten, który urósł na własnym kawałku ziemi w otoczeniu miłości oraz uwagi. Oprócz tego, ciężko jest znaleźć zdrowsze produkty, które trafiają na nasze stoły. Co jeszcze można posadzić w przydomowym ogródku?

Niewątpliwą zaletą związaną z posiadaniem własnego kawałka ziemi jest możliwość uprawiania własnych warzyw oraz ziół. Odnosi się to oczywiście głównie do sezonu letniego, jednakże domki ogrodowe posiadają często ogrzewanie i spędza się w nich sporą część czasu każdego roku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bawić się w farmera do późnej jesieni. Co najczęściej uprawiamy na naszych działkach?

Największą popularnością cieszą się pomidory, ogórki, papryka oraz różnego rodzaju zioła, wśród których można na pewno wskazać na koperek i szczypiorek. Wymienione warzywa nie wymagają od farmerów wiele, a smakują zdecydowanie lepiej niż produkty nabyte na rynku czy w sklepie. Wiąże się to z tym, że warzywa, które urosły na własnym kawałku napawają dumą, gdyż w pierwszej fazie były niewielkimi ziarenkami, albo sadzonkami.

Jeśli mamy do dyspozycji większy kawałek ziemi to warto rozważyć uprawę pod folią, gdzie możemy zasadzić warzywa bardziej podatne na zmiany atmosferyczne niż inne. Chodzi chociażby o pomidory, gdyż czasem na skutek deszczy zawierających szkodliwe składniki bądź związki cała uprawa może zniszczyć się w mgnieniu oka. Uprawia się także cebulę, czosnek, ziemniaki, marchewkę i inne warzywa, które wykorzystywane są każdego dnia w trakcie przygotowywania zarówno śniadań, jak i obiadów.

Jeśli uprawa odbywa się na własny rachunek, człowiek ma pewność, że w trakcie wzrostu warzyw nie zostały zastosowane żadne antybiotyki, przyspieszacze wzrostu, wzmacniacze smaku i inne dodatki. Zastosowanie naturalnych nawozów, powolny wzrost, a przede wszystkim uwaga osób, którzy doglądają swoich plonów, podlewają je i troszczą o nie, przekłada się na smakowite produkty, które człowiek zjada z ogromną przyjemnością. Domki ogrodowe mają jeszcze jedną zaletę, kiedy mowa o uprawie roślin, a przede wszystkim o zebraniu plonów. W sezonie jesiennym dosyć często zdarzają się przymrozki, wówczas zebrane warzywa można śmiało w takim domku umieścić, co daje gwarancje na bezpieczne przechowanie i pozwoli cieszyć się własnymi warzywami przez większą część roku. Kolejnym atutem jest to, że możemy śmiało przez cały rok hodować w domku ogrodowym rośliny w doniczkach. Każda pani domu ucieszy się, kiedy będzie miała do dyspozycji przez większą część roku szczypiorek, bazylię czy też miętę, które nie są wymagającymi roślinami, a nadadzą wszystkim potrawom niezwykłego aromatu oraz smaku. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.