Niemcy to jedno z państw, które są bardzo często odwiedzane samochodem osobowym przez Polaków. Powodów takich wyjazdów jest cała masa. Niektórzy mają tam swoje rodziny, inni przejeżdżają przez Niemcy tranzytem, by dostać się dalej na zachód, a niektórzy udają się do naszych zachodnich sąsiadów, by szukać pracy. Jak dobrze przygotować się na wyjazd samochodem do Niemiec?
Przepisy obowiązujące w Niemczech
Do najważniejszych kwestii, które trzeba poznać przed wyjazdem samochodem osobowym do Niemiec, należą obowiązujące tam przepisy ruchu drogowego. Ich znajomość jest o tyle ważna, że mandaty potrafią być naprawdę surowe dla Polaków i z tego powodu lepiej jest się z nimi zapoznać i w miarę możliwości unikać mandatów. Jedna z najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć to zachowywanie się na pasach dla pieszych i rowerzystów. Mają oni bowiem zawsze pierwszeństwo, chyba że sygnalizacja świetlna mówi inaczej.
Dość proste są ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym wynoszą ona 50 km/h, na drogach ekspresowych jest to 100 km/h, a na autostradach nie spotkamy się z żadnym limitem. Rekomendowana prędkość to jednak 130 km/h. W praktyce możemy jechać znacznie więcej, o ile nie jest to zakazane przez znaki drogowe.
Różnią się też przepisy dotyczące alkoholu w wydychanym powietrzu. Dopuszczalna wartość to 0,5 promila, jeśli nie jest się młodym kierowcą. Aby takiego statusu nie posiadać, należy mieć ukończone 21 lat, a także mieć uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii B, przez co najmniej dwa lata. Co ciekawe należy również zwrócić uwagę na opony. Z opon zimowych można bowiem korzystać tylko wtedy, gdy wymagają tego warunki pogodowe. Z kolei jeśli podróżujemy z dziećmi, to dopóki nie mają one przynajmniej 150 centymetrów wzrostu, konieczne jest używanie fotelika.
Nie trzeba się z kolei martwić o opłaty drogowe. Te poza dwoma wyjątkami nie obowiązują dla kierowców samochodów osobowych. Osoby podróżujące osobówkami muszą jedynie zapłacić za przejazd przez tunel Warnowquerung, który łączy dwa brzegi rzeki Warnow, a także za tunel Herrentunnel zbudowany pod rzeką Trave, który łączy Lubekę z Travemunde. Same autostrady są z kolei w pełni darmowe. Można je poznać na stronie https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/niemcy/.
Przygotowanie samochodu do wyjazdu do Niemiec
Jadąc do Niemiec, trzeba się naprawdę przyłożyć do stanu technicznego swojego pojazdu. Policjanci bardzo często bowiem go kontrolują i są w stanie nakładać spore kary za wszelkie niedociągnięcia. Na przykład jakikolwiek wyciek płynu może skończyć się tym, że zostaniemy obciążeni opłatą za jego posprzątanie, jeśli to my prowadziliśmy auto lub jesteśmy jego właścicielem.
Z tego powodu podstawowa czynność, którą należy wykonać przed przekroczeniem zachodniej granicy, to udanie się do mechanika, który dogłębnie sprawdzi stan techniczny naszego pojazdu. Powinien on zająć się w pełni układem hamulcowym oraz zawieszenia, a także dokładnie sprawdzić całą jednostkę napędową, czy nie ma w niej żadnych wycieków oleju, czy też z układu chłodzenia. W ten sposób nie tylko zyskamy pewność, że nie zostaniemy ukarani mandatem, ale też oszczędzimy sobie nerwów w razie nieprzewidzianej awarii samochodu osobowego.
Na szczęście nie trzeba się martwić o co innego. Mowa tu oczywiście o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Pomimo tego, że w Niemczech wymagane jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego oraz apteczki, to wystarczy nam, że będziemy posiadać trójkąt oraz gaśnicę, gdyż jest to obowiązkowe wyposażenie w Polsce. Jest to możliwe dzięki temu, że zarówno Polska, jak i Niemcy w przeszłości ratyfikowały konwencję wiedeńską. Oczywiście apteczka to przydatna rzecz i warto pomyśleć nad jej zabraniem przed wyjazdem do Niemiec. Jeśli interesuje Cię więcej rzeczy związanych z autostradami i drogami w różnych europejskich państwach, powinieneś sprawdzić stronę autostrady.com.pl.