Jak wynika ze statystyk policji, każdego roku na polskich drogach ginie około trzech tysięcy osób (przykładowo w 2016 życie w wypadkach komunikacyjnych straciło 3026 osób), a kilkadziesiąt tysięcy zostaje rannych (dane z raportu policyjnego za rok 2016 mówią o 40776 osobach rannych). W przypadku uszczerbku na zdrowiu oczywiście najważniejszy jest jak najszybszy powrót do pełni sił, jednak warto też zdawać sobie sprawę z tego, o jakie świadczenia można ubiegać się jako osoba poszkodowana. Jednym z nich jest odszkodowanie.
Wypadek a kolizja drogowa
Rozważając kwestię należnego odszkodowania w pierwszej kolejności należy stwierdzić iż nie każde zdarzenie na drodze jest wypadkiem. Najczęściej, zwłaszcza w dużych miastach, dochodzi do kolizji drogowych. Czym zatem różni się zwykła stłuczka od wypadku? Wbrew pozorom stopień uszkodzenia pojazdu mechanicznego ma tu niewielkie znaczenie. Kluczową kwestią jest to, czy w wyniku zdarzenia drogowego zostali poszkodowani ludzie - jeżeli tak, wówczas jest ono klasyfikowane jako wypadek, co niesie za sobą określone następstwa prawne.
Rodzaje świadczeń powypadkowych
Ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl podpowiada, że rozróżnia się trzy główne rodzaje świadczeń, o jakie poszkodowany może starać się po wypadku. Należą do nich:
- zadośćuczynienie (określona suma pieniędzy wypłacana jednorazowo za straty niematerialne powstałe w wyniku wypadku - może to być rekompensata za ból czy niemożność normalnego funkcjonowania przez określony czas),
- odszkodowanie (świadczenie jednorazowe wypłacane na pokrycie między innymi kosztów leczenia)
- renta (świadczenie cykliczne wypłacane w momencie, gdy w skutek wypadku powstaje niemożność kontynuowania pracy zarobkowej).
Jak ubiegać się o należne odszkodowanie?
W pierwszej kolejności należy ustalić sprawcę wypadku drogowego przed dochodzeniem odszkodowania. Aby dochować wszelkiej staranności, należy szczegółowo spisać dane osobowe sprawcy (imię, nazwisko, PESEL oraz adres zameldowania. Kluczową rolę odgrywa również zanotowanie danych dotyczących pojazdu (marka, numer rejestracyjny oraz numer polisy ubezpieczeniowej). W przypadku, gdy stan zdrowia poszkodowanego uniemożliwia wykonanie wyżej wymienionych czynności, lub gdy sprawca wypadku odmawia ujawnienia danych - wówczas tą kwestią zajmuje się funkcjonariusz policji.
Kolejnym krokiem powinno być złożenie wniosku o odszkodowanie u ubezpieczyciela, u którego polisę wykupioną miał sprawca wypadku. W momencie, gdy niemożliwe jest ustalenie sprawcy wypadku (na przykład zbiegł on z miejsca zdarzenia), wówczas o odszkodowanie należy wystąpić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Standardowy czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania to 30 dni.
Warto pamiętać także o tym, że w przypadku gdy pieniądze na leczenie czy rehabilitacje potrzebne są natychmiast, to można starać się o wypłatę zaliczki na odszkodowanie.