Wiadomości / Atrakcje Śląska Siemianowice Śląskie  

Królowa tropików - Gliwicka Palmiarnia ma 100 lat!

  • Dodano: 2024-03-26 13:10:18

Palmiarnia Miejska w Gliwicach to niezwykłe miejsce na mapie Śląska. Można tutaj spędzić czas w obecności wielu egzotycznych roślin, a nawet zwierząt. Warto wspomnieć także, że gliwicka palmiarnia obchodzi w tym roku setne urodziny!

Palmiarnia w Gliwicach – początki 

Palmiarnia Miejska w Gliwicach to tropikalna ostoja w środku miasta, która dostępna jest dla mieszkańców Śląska w każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków. Jej historia sięga 1880 roku, kiedy to w mieście powstały pierwsze szklarnie, jednak za początki obecnego budynku uznaje się 1924 rok, w którym zorganizowano pierwszą wystawę roślin egzotycznych. Trzy egzemplarze, daktylowce z rodziny Phoenix canariensis, do dziś można oglądać w pawilonie historycznym. Co ciekawe, rośliny te można obecnie zobaczyć również na gliwickich ulicach – i wcale nie jest to nowy zwyczaj. Palmiarnia promowała swoją działalność w XX wieku, właśnie wystawiając te ciekawe rośliny w przestrzeni publicznej, aby zachęcić mieszkańców Gliwic do odwiedzenia obiektu.

W roku 1925, w Palmiarni otwarto pierwszy basen, o pojemności 120 m3, który dedykowany był  Victoria regia – jednej z największych na świecie roślin wodnych. Od tego czasu można było w Palmiarni podziwiać liczne okazy egzotycznych roślin, ale także ptaków, ryb czy żółwi z Amazonii. Palmiarnię stale rozbudowywano, dodając coraz to nowe poziomy i uzupełniając ją o nowe rośliny.
Niestety w roku 1945 Palmiarnia została zdewastowana. Dwa lata później udało się ją otworzyć ponownie, i od tego czasu, cieszy oczy spacerowiczów do dziś.

Jakie rośliny zobaczymy w Palmiarni miejskiej?

Palmiarnia miejska w Gliwicach to imponujący budynek, który możemy zwiedzać na dwóch poziomach. Podzielona jest na pawilony, ściśle związane ze strefami klimatycznymi. I tak w części pierwszej spotkamy rośliny właściwe strefie klimatu subtropikalnego, między innymi drzewa cytrusowe, banany, pieprz, czy cynamon. Znajdziemy tutaj również nasiona chleba świętojańskiego.

strefie tropikalnej natkniemy się natomiast na rośliny, które możemy hodować także w naszych domach, jednak dzięki klimatowi panującemu w Palmiarni, nie przechodzą one w stan spoczynku na zimę i są cały czas kwitnące. Znajdziemy tutaj różne rodzaje paproci, palmy kokosowe, czy figowce, a także bambusy, filodendrony, czy storczyki.

Swoistą ciekawostką jest pawilon historyczny, który może poszczycić się najstarszymi okazami w Palmiarni. Niektóre pamiętają początki obiektu, są również takie, które mają ponad 160 lat! Znajdziemy tutaj wspomniane już feniksy kanaryjskie (Phoenix canariensis), czy też papirusy i pandany. Warto zobaczyć to miejsce i uzupełnić wiedzę, czytając umieszczone przy ścieżkach tabliczki.

W Palmiarni trafimy także na pawilon sukulentów, w którym znajdziemy blisko dwa tysiące kaktusów i innych roślin, charakterystycznych dla terenów o niskiej wilgotności powietrza.

Bardzo ciekawą strefą jest także pawilon akwarystyczny, gdzie możemy podziwiać ryby z różnych części świata – od Amazonii po rzeki południowo-wschodniej Azji. Niektóre okazy są naprawdę imponujące!

Gliwicka Palmiarnia ma 100 lat! 

Warto wspomnieć także, że gliwicka palmiarnia obchodzi w tym roku setne urodziny! Z tej okazji w poniedziałek, 1 kwietnia odbędzie się specjalna impreza urodzinowa. Wstęp wolny. 

1 kwietnia, w lany poniedziałek, w gliwickich tropikach odbędzie się dzień otwarty. To okazja, by bezpłatnie zwiedzić Palmiarnię i pospacerować jej urokliwymi alejkami, delektując się niezwykłym klimatem, jaki tworzą rośliny wypełniające egzotyczne pawilony. Liczne atrakcje przygotowane zostały przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych przy współpracy z: Centrum Kultury Victoria, Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju kultury Melina, Centrum Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszeniem Edukacyjno-Teatralnym Teatr Off-Road. Można będzie np. wziąć udział w kolorowej paradzie lub warsztatach tworzenia zielników i kwietników. A wieczorem dla gości Palmiarni zaśpiewa Czesław Mozil. 

W dniu obchodów Palmiarnia będzie otwarta w godzinach od 10.00 do 17.00. 

Harmonogram: 

  • 11.00 - urodziny Palmiarni rozpoczną się botaniczną kolorową paradą, która przejdzie alejkami parku Chopina. Będzie to barwny pochód gości przebranych za rośliny i zwierzęta. Do urodzinowego pochodu dołączyć może każdy. Szykujcie stroje! 
     
  • 11.30–16.30 - w różnych częściach Palmiarni będzie można natknąć się na aktorskie animacje. „Botaniczne żywe obrazy” będą przemieszczać się po pawilonach, by każdy mógł się im przyjrzeć i – jeśli tylko zechce – zrobić sobie zdjęcie. 
     
  • 11.30–16.30 - namiocie przed Palmiarnią będzie można bez reszty puścić wodze ekologicznej fantazji i wziąć udział w warsztatach. To okazja, by wykonać swój własny domek dla dziko żyjących owadów, stworzyć „zapuszkowane grubosze” czy spersonalizowane zielniki. 
     
  • 10.00–17.00 - przez całe przyjęcie urodzinowe będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle egzotycznej przyrody za pomocą tajemniczego foto-lustra. Ten kreatywny aparat zapewnia więcej wrażeń niż tradycyjna fotobudka i gwarantuje dobrą zabawę. 
     
  • 16.30–17.00 - urodziny zakończy kolorowa parada gości. 
     
  • 19.00 - w altance pawilonu historycznego odbędzie się koncert "Czesław Mozil solo". Obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w kasie Palmiarni od 26 marca. Jedna osoba może odebrać dwa bilety. Do rozdania jest 160 wejściówek: 80 od godz. 10.00 i kolejne 80 od godz. 16.00.