Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Bezpłatna akcja kardiologiczna 8 września w Siemianowicach Śląskich

  • Dodano: 2022-09-07 06:30, aktualizacja: 2022-09-06 19:21

Choroby układu krążenia i cukrzyca są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia Polaków.
W odpowiedzi na to Fundacja NEUCA dla Zdrowia ruszyła z akcją kardiologiczną.

Ma ona na celu zbadanie serca oraz samodzielny i w pełni bezpieczny pomiar poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Na trasie kardiobusa znajduje się miejscowość Czeladź, gdzie już 6 września 2022 r., przy ul. 35-lecia PRL 1, będzie można wykonać bezpłatne badanie kardiologiczne.

Przeciwdziałaj zagrożeniom

W Kardiobusie pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI
(przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz
chorobami układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca lub zawał serca. Niepokojącymi objawami u pacjentów
są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim
są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. Zawał to jeden z trzech najczęściej spotykanych kardiologicznych
powikłań po przejściu COVID-19. Pozostałe dwa to niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Z tego względu
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje by na bieżąco monitorować swoje zdrowie, nawet kiedy jesteśmy
ozdrowieńcami bądź osobami zaszczepionymi. Dotyczy to również osób w młodym wieku.

Jednocześnie w Kardiobusie Fundacja NEUCA dla Zdrowia udostępnia zainteresowanym możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności. Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba. W Europie 36 proc. osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje, że w latach 2013-2018 o 14 proc. wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1 proc. społeczeństwa, a odsetek ten cały czas.

Zagrożenie również stanowi insulinoodporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (ok. 2-krotnie). Z tego względu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi. Oferowany pomiar kwasy moczowego we krwi jest szczególnie rekomendowany u osób z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą i chorobą wieńcową. W epidemiologicznych i klinicznych badaniach jednoznacznie potwierdzono związek zwiększonego stężenie kwasu moczowego we krwi z występowaniem m.in. zawału serca i wszystkich zdarzeń sercowo-naczyniowych w populacji ogólnej.

Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia stacjonować będzie w miejscowości Siemianowice Śląskie, w czwartek 8 września, przy ul. Jana Pawła II 1, w godzinach 10:00 – 16:00. Nad poprawnością badania czuwać będzie wyspecjalizowana pomoc pielęgniarska.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać najpóźniej na 24h przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu: kontakt@fundacjaneuca.pl lub tel. 512- 746-125.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia dokłada wszelkich starań by w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim pacjentom bezpieczeństwo. W Kardiobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do Kardiobusa pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie musiał zdezynfekować ręce. Fundacja Neuca dla Zdrowia zaprasza pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.

Wszelkie szczegóły dot. terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia
w sekcji Aktualności: https://tiny.pl/9vx4h.

Bezpłatna akcja kardiologiczna 8 września w Siemianowicach Śląskich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również