Siemianowice Śląskie to miasto z bogatą historią, rozwijające się w bardzo szybkim tempie. I choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, w naszym mieście jest wiele ciekawych miejsc wartych obejrzenia.
Siemianowice Śląskie prawa miejskie otrzymały w 1932 r. Wcześniej gmina uznawana była za największą wieś w Europie, licząc 43 tys. mieszkańców. Pierwsze potwierdzone wzmianki o Siemianowicach i okolicznych gminach sięgają aż XIV w. Wtedy też powstał najstarszy historycznie kościół w mieście – św. Michała Archanioła. Początkowo był on drewniany, z trzema ołtarzami, amboną, organami, chrzcielnicą i dzwonnicą, jednak w 1786 roku przystąpiono do budowy nowego kościoła. W 1899 roku ówczesny proboszcz, ks. Maksymilian Gerlich, postanowił wybudować nowy budynek, co zakończyło się w 1904 roku. Niestety, pierwotne wyposażenie wnętrza zostało zmienione. Zachowały się tylko nieliczne elementy neogotyckiego wystroju.
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach znajduje się w parku miejskim i powstał w 1786 r. Od 1768 r. Siemianowice stały się jedną z rezydencji rodziny Donnersmarcków. Z biegiem lat pałac ten był zmieniany według upodobań kolejnych pokoleń tam zamieszkujących. W 1934 r. z powodu złego stanu technicznego rozebrano część gospodarczą. Pod koniec XIX w. rodzina Donnersmarcków sprzedała pałac Naczelnej Dyrekcji Kopalń firmy "Górnośląskie Zjednoczone Huty Królewska i Laura Spółka Akcyjna Górniczo-Hutnicza". W czasie II wojny światowej w pałacu mieścił się m.in. obóz jeniecki. Po wojnie natomiast przez rok stacjonował tam garnizon wojska polskiego. Znajdowały się tam zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i przedszkole, Zawodowa Szkoła Górnicza, klub studencki "Siemion" czy Zespół Pieśni i Tańca Związku Zawodowego Górników. w 1991 r. pałac był mocno zdewastowany, ponieważ nie przeprowadzano w nim koniecznych remontów. Kopalnia wystąpiła, więc do władz Siemianowic z wnioskiem, aby miasto przejęło budynek. Aktualnie pałac jest modernizowany. Właściciele zapowiedzieli, że będzie on gotowy na wiosnę 2019 roku. Ma się tam znajdować hotel, restauracja, kawiarnia społeczna, mini browar produkujący piwo na licencji austriackiej. Pałac już teraz prezentuje się pięknie, choć jeszcze niedawno był kompletną ruiną.
Miejscem, bez którego nie może się obejść żadne miasto, jest oczywiście Muzeum Miejskie. W Siemianowicach nosi ono nazwę „Spichlerz”, a to dlatego, że znajduje się w południowym skrzydle dawnego folwarku należącego do zespołu zabudowań pałacu Donnersmarcków. Folwark ten posiadał duży dziedziniec, na który wychodziły wejścia do stajen, obór, stodół i innych pomieszczeń gospodarczych. Muzeum znajduje się na ul. Chopina 6 i zostało założone w 1974 roku, jednak dopiero w 1991 nadano mu status Muzeum Miejskiego. Wnętrze pozostało w oryginalnej scenerii spichlerza z XVIII w. Możemy tam obejrzeć wystawy stałe takie jak: "Z dziejów Siemianowic Sląskich", "Czyn zbrojny górnoślązaków w XX w.", "Galeria rzeźby w węglu", "Tradycyjna kultura wsi górnośląskiej", "Wnętrza mieszkalne i gospodarcze z I poł. XX wieku". Mamy także dwie wystawy zmienne: Galeria "Po Schodach" i Galeria "Piwnica". Znajdują się one na najniższym i najwyższym poziomie, stąd też ich nazwa.
Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność
Kolejnym ciekawym miejsce na mapie Siemianowic jest Willa Fitznera na ul. Fitznerów 3. Jest to piękny, mały pałacyk w centrum miasta. Budynek powstał w latach 50. XIX wieku, dzięki Wilhelmowi Fitznerowi, który był przedsiębiorcą z Niemiec. Stworzył on parterową willę z piętrową budowlą przylegającą do głównego budynku. Pod koniec wieku willę rozbudowano o jedną kondygnację i przyozdobiono. Niestety, na początku XX w. willa spłonęła, jednak udało się ją odbudować. Aktualnie Pałacyk Fitznera jest jednym z obiektów Siemianowickiego Centrum Kultury, gdzie organizowane są spotkania, warsztaty, wernisaże czy małe koncerty.
Park Tradycji na ul. Orzeszkowej 12 to kolejna siedziba SCK. Jest to postindustrialny obiekt, w którym niegdyś znajdowała się maszynownia zlikwidowanej kopalni „Michał”. Teraz to miejsce oferuje wiele spotkań, koncerty, spektakle, projekcje filmowe, konferencje i inne wydarzenia kulturalne. W czterokondygnacyjnym budynku znajduje się nowoczesna sala widowiskowo-konferencyjna na 160 osób oraz parowa maszyna wyciągowa z 1905 roku, makieta pieca hutniczego i jedna z największych w Polsce kolekcji lamp górniczych oraz eksponaty związane ze śląskim przemysłem. To jednak nie wszystko. W podziemiach stworzony został chodnik górniczy, gdzie dzięki technikom multimedialnym można poczuć klimat dawnej kopalni. Tuż obok Parku Tradycji znajduje się 56-metrowa wieża wyciągowa szybu „Krystyn”.
Na początku sierpnia został oficjalnie otwarty siemianowicki „Zameczek”. Od XVI wieku lokalną siedzibę rodzin arystokratycznych Mieroszewskich, Schwellengrśbel, Rheinbabenów i Hohenlohe. Od połowy XX wieku pełnił na Śląsku funkcję społeczno-kulturalną, dzięki mecenatowi Kopalni Węgla Kamiennego „Michał” oraz „Siemianowice”. W 2009 roku obiekt został przejęty przez Gminę Siemianowice Śląskie, a od 2016 roku pełni funkcję oddziału Siemianowickiego Centrum Kultury. W tym miejscu odbywają się koncerty, wernisaże, spotkania autorskie a także imprezy okolicznościowe. W Zameczku działa Pracownia Plastyczna „Na winklu”, Grupa Artystyczna Laura, Teatr Domino, Studium Wokalne, Klub Seniora Michałkowice 60+, odbywają się zajęcia języka angielskiego, zajęcia taneczne, fotograficzne i teatralne dla dzieci.
To tylko kilka miejsc w Siemianowicach Śląskich, które warto jest odwiedzić. Nie można zapomnieć także o licznych starych kościołach, parkach, w których przybyło ostatnio wiele ciekawych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.