Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Coraz bliżej do utworzenia Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii

  • Dodano: 2020-10-15 06:30, aktualizacja: 2020-10-14 20:10

Byłe obiekty i tereny przemysłowe po zlikwidowanej Walcowni Rur "Jedność", leżące niemal w centrum metropolii na terenie Siemianowic Śląskich, mają szansę na nowe zupełnie nowe życie.

Wszystko za sprawą podpisanego wczoraj (14 października) trójstronnego listu intencyjnego, w którym wspólnym celem sygnatariuszy, jest utworzenie Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii. Przedstawicielami stron gotowych do współpracy byli: dr Janusz Michałek, prezes zarządu oraz Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Jadwiga Dyktus Prezes Zarządu i Monika Domańska Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia (właściciel terenów) oraz Rafał Piech, Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie.

Strony wspólnie zadeklarowały w dokumencie gotowość do współpracy przy utworzeniu Centrum. Przedmiotem kooperacji będzie połączenie potencjałów i doświadczeń przy adaptacji hal przemysłowych do pomieszczeń typu Small Business Unit oraz stworzenie nowoczesnej przestrzeni dla firm z sektora dystrybucji, produkcji i e-commerce. W zakresie współpracy z samorządem, niezbędna będzie również budowa infrastruktury drogowej.

- Naszym celem jest stworzenie nowych miejsc pracy na terenie Siemianowic Śląskich. Atrakcyjne powierzchnie, w dobrej lokalizacji z rozbudowaną infrastrukturą techniczną przyciągną przy współpracy z KSSE nowych inwestorów dla Siemianowic Śląskich – wskazuje Prezes Jadwiga Dyktus.

- Obecnie prowadzimy zaawansowane prace koncepcyjne i przygotowawcze. Pełną parą projekt ruszy po nabyciu przez Towarzystwo Finansowe Silesia nieruchomości przy ulicy Stalmacha. Nabycie planujemy już w grudniu tego roku. Jako wierzyciel weźmiemy udział w licytacji komorniczej, na termin której oczekujemy – podkreśla Wiceprezes Monika Domańska.

- W KSSE stawiamy na nowoczesne inwestycje, projekty zautomatyzowane, zrobotyzowane, bezpieczne dla środowiska i wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców - podkreśla dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej SSE. - Jestem przekonany, że Śląskie Centrum Biznesu i Technologii będzie doskonałym miejscem do rozwoju innowacyjnych projektów, nowych technologii i inwestycji strategicznych dla miasta i regionu - dodaje.

Prezydent Miasta upatruje w tym projekcie współpracy szanse dla rozwoju miasta:

- Zawiązanie współpracy z tak doświadczonymi partnerami, to szansa na szybkie doprowadzenie samej idei powstania Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii do jej realnego powstania. Jestem przekonany, że ten projekt biznesowy, w połączeniu ze świetną lokalizacją naszego miasta, przyniesie korzyści wszystkim stronom, zarówno inwestorom, przyszłym rezydentom Centrum Technologii, jak i gminie. Cieszę się, że w mieście pojawia się coraz więcej inwestycji związanych z nowymi technologiami, bo to odzwierciedla nasze samorządowe ambicje, czyli rozwoju miasta o idee Smart City i zrównoważony rozwój we wszystkich dziedzinach życia.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE) to w ostatnich latach najlepsza strefa w Polsce, Europie i nr 2 na świecie. Skupia ponad 400 nowoczesnych dużych firm i MŚP, które inwestując blisko 40 mld zł utworzyły ponad 80 000 nowych miejsc pracy. Teren i nieruchomości objęte potencjalnie projektem współpracy to 66 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej hal oraz 21 ha terenów. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również