Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Coraz bliżej do utworzenia Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii

  • Dodano: 2020-10-15 06:30, aktualizacja: 2020-10-14 20:10

Byłe obiekty i tereny przemysłowe po zlikwidowanej Walcowni Rur "Jedność", leżące niemal w centrum metropolii na terenie Siemianowic Śląskich, mają szansę na nowe zupełnie nowe życie.

Wszystko za sprawą podpisanego wczoraj (14 października) trójstronnego listu intencyjnego, w którym wspólnym celem sygnatariuszy, jest utworzenie Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii. Przedstawicielami stron gotowych do współpracy byli: dr Janusz Michałek, prezes zarządu oraz Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Jadwiga Dyktus Prezes Zarządu i Monika Domańska Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia (właściciel terenów) oraz Rafał Piech, Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie.

Strony wspólnie zadeklarowały w dokumencie gotowość do współpracy przy utworzeniu Centrum. Przedmiotem kooperacji będzie połączenie potencjałów i doświadczeń przy adaptacji hal przemysłowych do pomieszczeń typu Small Business Unit oraz stworzenie nowoczesnej przestrzeni dla firm z sektora dystrybucji, produkcji i e-commerce. W zakresie współpracy z samorządem, niezbędna będzie również budowa infrastruktury drogowej.

- Naszym celem jest stworzenie nowych miejsc pracy na terenie Siemianowic Śląskich. Atrakcyjne powierzchnie, w dobrej lokalizacji z rozbudowaną infrastrukturą techniczną przyciągną przy współpracy z KSSE nowych inwestorów dla Siemianowic Śląskich – wskazuje Prezes Jadwiga Dyktus.

- Obecnie prowadzimy zaawansowane prace koncepcyjne i przygotowawcze. Pełną parą projekt ruszy po nabyciu przez Towarzystwo Finansowe Silesia nieruchomości przy ulicy Stalmacha. Nabycie planujemy już w grudniu tego roku. Jako wierzyciel weźmiemy udział w licytacji komorniczej, na termin której oczekujemy – podkreśla Wiceprezes Monika Domańska.

- W KSSE stawiamy na nowoczesne inwestycje, projekty zautomatyzowane, zrobotyzowane, bezpieczne dla środowiska i wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców - podkreśla dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej SSE. - Jestem przekonany, że Śląskie Centrum Biznesu i Technologii będzie doskonałym miejscem do rozwoju innowacyjnych projektów, nowych technologii i inwestycji strategicznych dla miasta i regionu - dodaje.

Prezydent Miasta upatruje w tym projekcie współpracy szanse dla rozwoju miasta:

- Zawiązanie współpracy z tak doświadczonymi partnerami, to szansa na szybkie doprowadzenie samej idei powstania Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii do jej realnego powstania. Jestem przekonany, że ten projekt biznesowy, w połączeniu ze świetną lokalizacją naszego miasta, przyniesie korzyści wszystkim stronom, zarówno inwestorom, przyszłym rezydentom Centrum Technologii, jak i gminie. Cieszę się, że w mieście pojawia się coraz więcej inwestycji związanych z nowymi technologiami, bo to odzwierciedla nasze samorządowe ambicje, czyli rozwoju miasta o idee Smart City i zrównoważony rozwój we wszystkich dziedzinach życia.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE) to w ostatnich latach najlepsza strefa w Polsce, Europie i nr 2 na świecie. Skupia ponad 400 nowoczesnych dużych firm i MŚP, które inwestując blisko 40 mld zł utworzyły ponad 80 000 nowych miejsc pracy. Teren i nieruchomości objęte potencjalnie projektem współpracy to 66 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej hal oraz 21 ha terenów. 

Google NewsSubskrybuj Siemianowice.net.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również