Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Franczyza – kim są franczyzodawca i franczyzobiorca? 

  • Dodano: 2021-10-18 15:15

Franczyza jest specyficzną formą współpracy biznesowej. Z jednej strony sieć franczyzowa daje nam szansę na rozpoczęcie własnego biznesu, z drugiej jednak jesteśmy mocno od niej uzależnieni. Zanim więc podejmiemy się przystąpienia do działalności franczyzowej, powinniśmy dowiedzieć się, kim są franczyzodawca i franczyzobiorca, jakie są ich obowiązki oraz co zyskują na takim układzie. 

Franczyza – jaka jest rola franczyzodawcy? 

Franczyzodawcą nazywamy firmę, która rozwija się poprzez sieć franczyzową. Oznacza to, że zamiast lub oprócz placówek własnych, otwiera lokale we współpracy z franczyzobiorcami. Jako autor sprawdzonego konceptu biznesowego, franczyzodawca przekazuje partnerom biznesowym swoje know how, szkoli ich i wspiera oraz udostępnia swój znak towarowy, po to, aby pomóc im osiągnąć sukces w biznesie. Marki chętne do przyjęcia przedsiębiorców pod swoje skrzydła znaleźć można w bardzo różnych branżach, od gastronomii po opiekę zdrowotną https://allebiznes.pl/category/franczyza/apteki-i-artykuly-zdrowotne/. Nie ma reguły co do tego, w jakich sektorach biznesu franczyza dobrze się sprawdzi. Co natomiast franczyzodawca ma z takiej współpracy? Po pierwsze, dzięki franczyzie firma się rozwija, a po drugie franczyzobiorca płaci firmie za korzystanie ze znaku towarowego według ustaleń zawartych w umowie. 

Franczyza – jak zostać franczyzobiorcą? 

Często wydawać by się mogło, że oprócz środków do sfinansowania inwestycji, niewiele się wymaga od franczyzobiorcy. Zazwyczaj jest to jedynie chęć podjęcia współpracy oraz zaangażowanie. Czasem doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Jednak do jego obowiązków będzie należało działanie zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy i realizowanie jego konceptu. Ma więc ograniczoną swobodę działania pod wieloma względami. Musi także często płacić procent od zysków za korzystanie ze znaku towarowego, a czasem także za wsparcie marketingowe lub jednorazowo za przystąpienie do współpracy. Jednak dzięki temu już na starcie jest kojarzony ze znaną marką i na tym zarabia. Może też wybrać branżę, w której będzie się realizować np. artykuły dziecięce https://allebiznes.pl/category/franczyza/artykuly-dzieciece/. Jest więc wiele zalet i wad franczyzy, które należy rozważyć przed zainwestowaniem pieniędzy w ten rodzaj biznesu. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.