Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Głosowanie w Parlamencie Europejskim najwcześniej pod koniec października

  • Dodano: 2013-10-02 13:15

Eksperci są zgodni: do decydującego głosowania w Parlamencie Europejskim na temat budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020 może dojść najwcześniej pod koniec października. To jednak wcale nie oznacza, że już teraz nie należy przygotowywać się do aplikowania do kolejnych projektów. 

Paradoksalnie największym zagrożeniem przyszłego głosowania w Parlamencie Europejskim jest konieczność doszacowania tego budżetu, na 2013 r. Brakuje 3,9 mld euro i Jose Barroso, szef Komisji Europejskiej, oczekuje stosownej postawy krajów Unii.

Rzecz jasna na projekcie finansowym na lata 2014-2020 także różne frakcje zasiadające w PE nie zostawiają suchej nitki. Dalej – ich zdaniem – nie ma wyraźnej polityki skierowanej i do młodych i do ciągle rozwijającego się, ale też potrzebującego stosownego wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Zamiast przyśpieszyć wydatkowanie funduszy na inicjatywy dla młodzieży, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz badania i rozwój, co pozwoliłoby uniknąć znacznego ograniczenia środków na te cele w porównaniu do 2013 r., Rada (Rada Europejska – przyp. red.) praktycznie złamała uzgodnienia, ograniczając sumę zobowiązań na te programy i redukując całość płatności w projekcie budżetu na 2014 r. o ponad miliard euro – czytamy we wspólnym oświadczeniu liderów frakcji socjalistów, liberałów i chadeków.

Obecnie komentatorzy brukselskich zwyczajów nie widzą zagrożenia w samym głosowaniu. Gorszym scenariuszem jest jego przekładanie, na przykład na listopad. To w konsekwencji może utrudnić późniejsze korzystanie z funduszy przez krajowych beneficjentów.

I chociaż tak naprawdę nie wiadomo, kiedy i czy rzeczywiście w tej kwocie pieniądze zaczną płynąć do poszczególnych krajów, czy potem regionów i województw (dla śląskiego ma to być kwota 3,12 mld euro). Problem polega na tym, że pomimo tego braku wiedzy trzeba już coś planować.

Już w czerwcu lider naszego podregionu, czyli Katowice otrzymały od Siemianowic Śląskich spis propozycji projektów pozakonkursowych.

Dotyczą one:

  • Wzmocnienia konkurencyjności MŚP - Przygotowanie terenów inwestycyjnych - 1 projekt
  • Gospodarki niskoemisyjna i odnawialne źródła energii - Efektywność energetyczna i OZE - 5 projektów
  • Strategii niskoemisyjnej, w szczególności transport niskoemisyjny - 1 projekt
  • Ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego - Gospodarka odpadami - 1 projekt
  • Ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego -  Dziedzictwo kulturowe - 4 projekty
  • Ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego - Poprawa różnorodności biologicznej i poprawa stanu środowiska miejskiego - 1 projekt
  • Włączenia społeczne i Rewitalizacji - 7 projektów
  • Wzmocnienia potencjału edukacyjnego i Infrastruktury edukacyjnej - Wychowanie przedszkolne - 2 projekty
  • Wzmocnienia potencjału edukacyjnego i Infrastruktury edukacyjnej - Edukacja zawodowa - 5 projektów
Wszystko tak naprawdę powinno wyjaśnić się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Z pewnością w tym czasie będziemy mieli do czynienia z przeróżnymi rewoltami o zabarwieniu zdecydowanie politycznym. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.